| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Zakład usług budowlanych dokonał zakupu w lipcu 2004 r. koparki za kwotę netto 51 000 zł. Koparka ta była całkowicie zamortyzowana przez poprzedniego właściciela. Jeżeli koparka będzie kompletna i zdatna do użytku, to zakład usług budowlanych może od sierpnia 2004 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości 51 000 zł. W tym przypadku nie występuje zasada kontynuacji dokonywania odpisów amortyzacyjnych, która uniemożliwiłaby uznanie odpisu amortyzacyjnego za koszt uzyskania przychodu.
Spółka z o.o. posiada na stanie majątkowym m.in. budynki, które służą zakładowej działalności socjalnej. Od posiadanych budynków służących zakładowej działalności socjalnej spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych na ogólnych zasadach. Odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 29 sierpnia 1994 r. (znak PO 3-IP-722-614/94).
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu ustaliła, że na potrzeby prowadzenia firmy przeznaczy 20 m2 z ogólnej powierzchni mieszkania, która wynosi 80 m2. Powierzchnia mieszkania zajmowana na potrzeby działalności gospodarczej wynosi zatem 1/4 ogólnej powierzchni mieszkania. Dlatego też od 1/4 ogólnej wartości mieszkania podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu.
Kwestia amortyzacji jako elementu kosztu uzyskania przychodu była także przedmiotem postępowań sądowych prowadzonych przed NSA:
• w wyroku z 31 marca 1998 r. (sygn. akt SA/Rz 1876/97) NSA orzekł, iż fakt technicznej możliwości dokonania przez podatnika korekty niewłaściwych odpisów amortyzacyjnych w roku ich ujawnienia nie może pozbawić organu podatkowego uprawnienia do ustalenia prawidłowych odpisów amortyzacyjnych za rok podatkowy, którego dotyczą czynności kontrolne,
• w wyroku z 24 września 1997 r. (sygn. akt SA/Sz 1835/96) uznano, że warunkiem amortyzacji środka trwałego jako kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego tego rodzaju, że uzyskanie przez podatnika przychodu nastąpiło w wyniku gospodarczego wykorzystywania danego środka trwałego,
• w wyroku z 26 marca 1997 r. (sygn. akt I SA/Lu 432/96) sąd przyjął, że okoliczność, w której podatnik nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od posiadanego środka trwałego, nie stanowi podstawy do uznania, że koszty uboczne związane z zakupem tego środka, a zwiększające jego wartość, mogłyby być uznane za koszt uzyskania przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »