| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W przykładzie roczna kwota odpisu amortyzacyjnego wyniesie 10 000 zł (80 000 zł x 12,5% = 10 000 zł). Miesięczna wysokość całkowitego odpisu wyniesie 833 zł (10 000 zł : 12 miesięcy = 833 zł). Sfinansowanie wydatku z dotacji wyniosło 25 proc. (20 000 zł x 100 : 80 000 zł). Z tego też względu odpis amortyzacyjny, który stanowi koszt uzyskania przychodu, stanowi 75 proc. obliczonego odpisu amortyzacyjnego (100% – 25%). Rocznie kosztem uzyskania przychodu będzie kwota 7500 zł (10 000 zł x 75%), a miesięcznie – 624,80 zł (833 zł x 75%).
Podatnik w czerwcu 2004 r. nabył kasę rejestrującą za kwotę 15 000 zł netto. Kasa została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, może odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną za zakup każdej kasy w wysokości 50% ceny zakupu netto, ale nie więcej niż 2500 zł. W deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004 r. podatnik wykazał 2500 zł jako kwotę wydatkowaną za zakup kasy. Odpis amortyzacyjny może być w tym przypadku dokonywany od wartości początkowej w kwocie 15 000 zł, gdyż odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kasy nie stanowi zwrotu wydatku na nabycie środka trwałego. Nie jest to także odliczenie od podstawy opodatkowania. Możliwość odliczenia pewnej kwoty na zakup kasy rejestrującej jest ulgą w podatku od towarów i usług, która nie wpływa na wartość początkową nabytej kasy. Takie też stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 24 marca 1995 r. (znak PO 3-MD--722-197/95) oraz z 23 grudnia 1997 r. (znak PO 3-MD-722-7259/97).
6. USTALENIE WARTOśCI POCZĄTKOWEJ śRODKA TRWAŁEGO ORAZ WARTOśCI NIEMATERIALNYCH I PRAWNYCH
6.1. Zasady ustalania wartości początkowej
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej ma decydujące znaczenie dla prawidłowego obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Zasady ustalania wartości początkowej składników majątku trwałego są zasadniczo identyczne zarówno dla grupy środków trwałych posiadanych przez osoby prawne, jak też będących w dyspozycji osób fizycznych. Jednak same metody określenia wartości początkowej posiadanych składników majątku zostały ujęte wielowątkowo. Związane to jest z tym, że w praktyce gospodarczej mogą wystąpić różne zdarzenia, które spowodowały, że środek trwały lub wartość niematerialna i prawna zostały nabyte przez jednostkę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »