| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Wśród występujących reguł, które wskazują na sposób ustalenia wartości początkowej, można wyróżnić mechanizmy prawne o charakterze uniwersalnym, ogólnym oraz rozwiązania szczegółowe. Podstawowymi wyznacznikami przy ustalaniu wartości początkowej składników majątku trwałego są:
• cena nabycia,
• koszt wytworzenia,
• wartość rynkowa,
• dokonana wycena przez podatnika lub biegłego.
W przypadku podatników podatku od towarów i usług za wartość początkową przyjmuje się kwotę netto, czyli cenę bez kwoty naliczonego podatku. Jednakże wartością początkową może być także cena brutto. Sytuacja taka wystąpi wówczas, gdy:
• nabyty składnik majątku będzie służył wyłącznie czynnościom zwolnionym z VAT,
• z tytułu nabycia środka trwałego podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego,
• podatnik nabył samochód osobowy (wówczas do wartości początkowej wlicza się 50 proc. kwoty VAT, a drugie 50 proc. podlega odliczeniu od podatku należnego),
• nabycie składników majątku trwałego zostało udokumentowane fakturą VAT otrzymaną przed dniem utraty zwolnienia podatkowego z VAT lub przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia.
Przykłady
Spółka akcyjna zajmująca się usługami transportowymi, będąca czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT, dokonała zakupu przyczepy za cenę netto 12 500 zł, VAT 22 proc. – 2750 zł, wartość brutto – 15 250 zł. Spółka do ewidencji środków trwałych wprowadzi przyczepę w wartości początkowej 12 500 zł, a VAT w kwocie 2750 zł będzie stanowił podatek naliczony i wraz z całą wielkością podatku naliczonego w danym miesiącu będzie podlegał rozliczeniu z podatkiem należnym obliczonym przez spółkę akcyjną. Odpis amortyzacyjny będzie dokonywany od wartości początkowej – 12 500 zł.
W sytuacji, gdyby identyczną przyczepę kupił podatnik, który jest podatnikiem zwolnionym z VAT, to do ewidencji środków trwałych należałoby wprowadzić zakupiony składnik majątku w wartości początkowej 15 250 zł i od tej wartości dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Podatnik zwolniony z VAT nie rozlicza podatku naliczonego i podatku należnego, dlatego też nie mógłby potrącić w ramach podatku naliczonego kwoty VAT wykazanej na fakturze.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonał zakupu na potrzeby prowadzonej działalności samochodu osobowego. Cena zakupu netto wyniosła 28 500 zł, VAT 22 proc. – 6270 zł, cena zakupu brutto – 34 770 zł. Kwota VAT w wysokości 50 proc. (tj. 3135 zł) stanowi kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu od podatku należnego. Drugie 50 proc. kwoty VAT z faktury zakupu powiększa wartość początkową samochodu dla celów obliczenia odpisów amortyzacyjnych. Samochód powinien być zatem wprowadzony do ewidencji środków trwałych w cenie 31 635 zł (28 500 zł + 3135 zł).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK