| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

6.6. Wartość początkowa budynków mieszkalnych
Na mocy przepisów ustaw podatkowych, w przypadku nabycia zabudowanej nieruchomości, budynki i budowle należy przyjąć na stan w cenie nabycia, która została określona w umowie. Jednak w odniesieniu do niektórych osób fizycznych istnieje możliwość ustalenia wartości początkowej budynku mieszkalnego na podstawie szczegółowych reguł. Szczególne zasady ustalania wartości początkowej budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych mogą stosować wyłącznie osoby fizyczne, które:
• wynajmują lub wydzierżawiają takie budynki lub lokale na cele działalności gospodarczej bądź na cele mieszkaniowe,
• używają te budynki lub lokale dla celów własnej działalności gospodarczej.
Powyższe regulacje nie dotyczą jednak tych podatników, którzy posiadają i amortyzują budynki użytkowe lub lokale użytkowe, a także tych, którzy posiadają i amortyzują spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.
Tak więc osoby fizyczne, które wykorzystują na potrzeby własnej działalności gospodarczej lub wynajmują budynki bądź lokale mieszkalne, mają prawo wyboru dwóch metod amortyzacji:
• na zasadach ogólnych,
• uproszczoną.
Obliczając amortyzację od budynków mieszkalnych, można, co do zasady, zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu 1,5 proc. wartości początkowej mieszkania. Wartość początkową można obliczyć generalnie na podstawie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Jednak przepisy dopuszczają również obliczenie amortyzacji w sposób uproszczony. W tym przypadku wartość początkową oblicza się jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego i kwoty 988 zł. Powierzchnię użytkową należy obliczyć tak jak jest to obliczane dla celów podatku od nieruchomości. Powierzchnię wyznacza się zatem po wewnętrznej długości ścian we wszystkich kondygnacjach – także w piwnicach, z wyjątkiem jednak klatek schodowych, szybów i dźwigów. Powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m zalicza się jedynie w połowie. Z kolei pomieszczenia niższe niż 1,40 m pomija się przy obliczaniu powierzchni. W sytuacji gdy tylko część lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jest wynajmowana, wydzierżawiana lub wykorzystywana na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, to wartość początkową tej części należy ustalić w takim stosunku procentowym, w jakim pozostaje powierzchnia użytkowa budynku lub lokalu w ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku czy lokalu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK