| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Krzysztof Namysłowski prowadząc działalność gospodarczą wykorzystuje jako środek trwały samochód, który należy do wspólności majątkowej małżonków. Żona p. Namysłowskiego prowadzi działalność gospodarczą, ale tego samochodu nie wykorzystuje do prowadzenia swojej działalności. W takim przypadku Krzysztof Namysłowski może ustalić wartość początkową tego samochodu od całej wartości pojazdu tak, jakby był jedynym właścicielem.
Piotr Knarzewski oraz Jakub Milski, jako czynni i zarejestrowani podatnicy VAT, prowadzą działalność handlową w budynku, który posiada jedno pomieszczenie magazynowe. Przedsiębiorcy wspólnie wykorzystują magazyn na potrzeby swoich działalności gospodarczych. Podatnicy postanowili wspólnie kupić jedną szafę chłodniczą za 30 000 zł netto, VAT 22 proc. – 6600 zł, wartość brutto – 36 600 zł. Podatnicy przyjęli, że Piotr Knarzewski sfinansuje zakup w 75 proc. ceny nabycia, a Jakub Milski w 25 proc. ceny nabycia. Faktura VAT wystawiona została na dwa podmioty gospodarcze – Piotra Knarzewskiego oraz Jakuba Milskiego. W tym przypadku dla Piotra Knarzewskiego wartość początkowa szafy chłodniczej wyniesie 22 500 zł (30 000 zł x 75%), a Jakuba Milskiego 7500 zł (30 000 zł x 25%). W takim samym udziale procentowym podatnicy partycypują w kwocie VAT zawartej na fakturze, która stanowi dla nich podatek naliczony pomniejszający podatek należny.
6.9. Ulepszenie środka trwałego
Wartość początkowa środka trwałego, która została ustalona przez podatnika, może zostać zmieniona w związku z poniesieniem dodatkowych wydatków. Wydatki, jakie są ponoszone przez podatnika, a które będą związane z przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją, modernizacją środka trwałego, mogą mieć walor ulepszenia. Następstwem poniesienia takich wydatków jest wzrost wartości użytkowej tych środków trwałych w stosunku do wartości z przyjęcia do używania. Wartością początkową ulepszonych środków trwałych jest zatem wysokość ceny zakupu powiększona o sumę wydatków poniesionych na ich ulepszenie. Jednak wartość początkową środka trwałego powiększają tylko te wydatki, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Rozwiązanie to dotyczy także nabycia części składowych i peryferyjnych.
Na mocy przepisów ustawowych środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł, a ponadto wydatki te jednocześnie powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z przyjęcia środków trwałych do używania. Wzrost wartości użytkowej mierzony jest w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych, a także kosztami eksploatacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »