| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Podatnik zamierza zmodernizować środek trwały. Łączne nakłady na modernizację mają wynieść 6400 zł. Jeżeli całość nakładów modernizacyjnych zostanie poniesiona w jednym roku, to wydatki podwyższą wartość środka trwałego. Jeżeli jednak podatnik poniesie w grudniu 2004 r. wydatki na kwotę 3000 zł, a w styczniu 2005 r. na kwotę 3400 zł, to w każdym roku wydatki będą stanowiły bezpośredni koszt uzyskania przychodu.
Zakład produkcyjno-usługowy w październiku 2004 r. dokonał modernizacji maszyny produkcyjnej. Wydatki na modernizację wyniosły 2900 zł netto. Poniesione nakłady zostały zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu. W listopadzie 2004 r. zakład produkcyjno-usługowy dokonał kolejnej modernizacji maszyny produkcyjnej – tym razem na kwotę 3400 zł netto. Łączne wydatki na nakłady modernizacyjne przekroczyły zatem 3500 zł i wyniosły 6300 zł netto (2900 zł + 3400 zł). W takiej sytuacji zakład produkcyjno-usługowy powinien skorygować koszty o kwotę 2900 zł netto i podwyższyć wartość środka trwałego o kwotę 6300 zł netto.
Przedsiębiorstwo handlowe posiada środek trwały o wartości początkowej 25 000 zł. W listopadzie 2004 r. podatnik odłączył od tego środka trwałego część składową o wartości początkowej 5000 zł. Do momentu odłączenia środek trwały był zamortyzowany na kwotę 8000 zł. Odpis amortyzacyjny od odłączonej części składowej wyniósł 1600 zł. W tym przypadku wartość środka trwałego należy pomniejszyć o kwotę 3400 zł (5000 zł – 1600 zł). Jeżeli ta część składowa byłaby następnie przyłączona do innego środka trwałego, to w miesiącu połączenia wartość początkową tego innego składnika majątku powiększy się właśnie o kwotę 3400 zł.
Przepisy ustaw podatkowych przewidują także, że podatnicy mają możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji w odniesieniu do ulepszonych środków trwałych, które po raz pierwszy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez danego podatnika. Zagadnienie to zostanie przedstawione w dalszej części opracowania.
Kwestia ulepszenia środków trwałych była również przedmiotem postępowań sądowych prowadzonych przed NSA:
• w wyroku z 4 grudnia 2002 r. (sygn. akt I SA/Łd 312/01) przyjęto, że wydatki na ulepszenie środka trwałego powiększają jego wartość początkową, a tym samym nie są uważane za koszty uzyskania przychodu, jeżeli zostały spełnione kumulatywnie dwie przesłanki:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »