| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Z uwagi na to, iż podatnik ma także prawo dokonywać kwartalnych odpisów amortyzacyjnych, przy obliczaniu kwartalnej raty amortyzacyjnej zastosowanie będzie miał następujący wzór:
gdzie: K – kwartalna rata amortyzacyjna, W – oznacza początkowa środka trwałego, P – procentowa stawka amortyzacyjna.
Liniową metodę amortyzacji ze względu na stawkę amortyzacyjną można podzielić na:
• amortyzację proporcjonalną w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
• amortyzację przyspieszoną,
• amortyzację spowolnioną.
W przypadku amortyzacji proporcjonalnej odpisy amortyzacyjne są dokonywane w całym okresie przy zastosowaniu stałej stawki. Dla danego składnika majątku trwałego roczna stawka amortyzacji została określona w wykazie stawek, który stanowi załącznik do u.p.d.o.p. i u.p.d.o.f. W obecnym stanie prawnym stawki amortyzacyjne, które zostały określone w rocznym wykazie stawek, są stawkami sztywnymi. Ustawa nie przewiduje stawek w wariancie widełkowym, tak jak to było przed 2000 r. Nie oznacza to jednak, że podatnik nie ma możliwości indywidualnego korygowania wysokości stawki.
Liniowa amortyzacja przyspieszona może być wynikiem:
• podwyższenia za pomocą współczynnika stawki określonej w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych,
• zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji.
Roczne stawki amortyzacyjne, które figurują w wykazie stawek amortyzacyjnych, mogą być podwyższone dla:
• budynków i budowli, które są używane w warunkach pogorszonych lub w warunkach złych,
• maszyn urządzeń i środków transportu, które są używane intensywniej od warunków przeciętnych, albo wymagają szczególnej sprawności technicznej,
• maszyn i urządzeń, które zostały poddane szybkiemu postępowi technicznemu oraz które zostały zaliczone do grup KŚT:
– 4: Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
– 5: Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty,
– 6: Urządzenia techniczne,
– 8: Narzędzia, przyrządy, ruchomości, wyposażenie.
W zależności od rodzaju środka trwałego współczynnik podwyższający może wynieść 1,2; 1,4, 2 lub 3.
Przykład
15 lutego 2004 r. podatnik dokonał zakupu zespołu komputerowego. Cena nabycia wyniosła 5000 zł netto. Spełnione są warunki do podwyższenia stawki amortyzacyjnej ze względu na to, że komputer poddany jest szybkiemu postępowi technicznemu. Roczna stawka amortyzacyjna określona w wykazie stawek amortyzacyjnych wynosi 30 proc. Podatnik może zadecydować, że rozpocznie amortyzację podwyższoną stawką amortyzacyjną przy zastosowaniu współczynnika 2. W takiej sytuacji miesięczny odpis amortyzacyjny będzie wynosił 250 zł (5000 zł x 30% x 2 : 12 miesięcy). Amortyzacja będzie trwała przez 20 miesięcy (5000 zł : 250 zł). Jeżeli podatnik będzie amortyzował według stawki 30 proc. – bez podwyższania stawki, to miesięczny odpis amortyzacyjny wyniesie 125 zł (5000 zł x 30% : 12 miesięcy). W tym przypadku amortyzacja będzie trwała 40 miesięcy (5000 zł : 125 zł).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK