| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Podatnik może również zadecydować, że w 2004 r. będzie amortyzował środek trwały przy zastosowaniu normalnej stawki amortyzacyjnej, a od 2005 r. przy zastosowaniu podwyższonej stawki amortyzacyjnej. W tej sytuacji amortyzacja będzie trwała 25 miesięcy. Odpis amortyzacyjny będzie przedstawiał się w następujący sposób: 2004 r.: 5000 zł x 30% : 12 miesięcy x 10 miesięcy = 1250 zł, 2005 r.: 5000 zł x 30% x 2 = 3000 zł, 2006 r.: 5000 zł x 30% x 2 : 12 miesięcy x 3 miesiące = 750 zł. Suma rocznych odpisów amortyzacyjnych wynosi 5000 zł (2004 r. – 1250 zł, 2005 r. – 3000 zł, 2006 r. – 750 zł).
Podatnicy mogą także zwolnić tempo dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Amortyzacja spowolniona jest związana z obniżeniem stawki amortyzacyjnej, która została wskazana w wykazie ustawowym. W obecnym stanie prawnym podatnicy nie są ograniczeni w obniżaniu stawki podatkowej. Zmiana stawki poprzez obniżenie jest dokonywana począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Przykład
Podatnik nabył 12 września 2004 r. obrabiarkę do metali. Urządzenie jest zaliczane do grupy 41 KŚT. Stawka amortyzacyjna, zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, wynosi 14 proc. Od października 2004 r. podatnik rozpoczął amortyzację posiadanego składnika majątku według stawki 14 proc. Pod koniec października 2004 r. podjął decyzję, że obniży stawkę amortyzacyjną o 50 proc. – do 7 proc. rocznie. Stawka 7 proc. może być jednak stosowana dopiero od 1 stycznia 2005 r. Do końca 2004 r. podatnik jest zobowiązany stosować stawkę 14 proc.
7.3. Metoda degresywna
Metoda degresywna polega na tym, że w początkowym okresie użytkowania środka trwałego odpisy amortyzacyjne są największe. W następnych okresach maleją. Natomiast pod koniec okresu amortyzowania ich wysokość odpowiada wysokości odpisów amortyzacyjnych naliczanych przy zastosowaniu metody liniowej. Charakterystyczną cechą metody degresywnej jest zmienność podstawy, która stanowi bazę do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych. Stawki podstawowe mogą zostać maksymalnie powiększone w drodze przemnożenia ich przez przelicznik, którego wysokość nie może być wyższa od 2.
Degresywna metoda amortyzacji może być zatem stosowana wyłącznie dla środków trwałych zakwalifikowanych do następujących grup:
• 3 – Kotły i maszyny energetyczne,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »