| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
• 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty,
• 6 – Urządzenia techniczne,
• 7 – Środki transportu (z wyjątkiem samochodów osobowych),
• 8 – Narzędzia, przyrządy, ruchomości, wyposażenie.
Metoda degresywna nie dotyczy jednak taboru transportu morskiego w budowie, samochodów osobowych oraz składników majątku o wartości przekraczającej 3500 zł, których podatnik nie zaliczył początkowo do środków trwałych, ale okres ich użytkowania przekroczył rok. Metoda ta nie ma również zastosowania do budynków i lokali (KŚT 1) oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej (KŚT 2).
Należy jednak zwrócić uwagę, że przepisy ustaw podatkowych nie wskazują żadnych innych wymogów, których spełnienie upoważniałoby podatnika do zastosowania degresywnej metody obliczania odpisów amortyzacyjnych.
Degresja stanowi skutek zmniejszania się w każdym roku podatkowym podstawy obliczania odpisów amortyzacyjnych o sumę odpisów z poprzedniego roku, obliczonych właśnie metodą degresywną. Tak ustaloną podstawę obliczania odpisów określa się jako wartość netto środka trwałego. Wartość netto powinna być ustalona na początek roku podatkowego. Przy metodzie degresywnej technika dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest następująca:
• w pierwszym roku podatkowym, w którym są amortyzowane środki trwałe, odpis amortyzacyjny jest dokonywany od wartości początkowej (czyli brutto),
• w każdym następnym roku odpis amortyzacyjny jest dokonywany od wartości początkowej pomniejszonej o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych do końca roku poprzedzającego rok podatkowy (czyli od wartości netto),
• w roku, w którym roczny odpis amortyzacyjny ustalony metodą degresywną byłby niższy od obliczonego odpisu metodą liniową z zastosowaniem stawki podstawowej, nie stosuje się już metody degresywnej, ale metodę liniową. Od tego roku odpis amortyzacyjny oblicza się według metody liniowej. W tym przypadku odpis amortyzacyjny oblicza się od wartości początkowej brutto przy zastosowaniu podstawowej stawki amortyzacyjnej określonej w wykazie lub stawki podwyższonej.
Przykład
7 lutego 2004 r. spółka z o.o. dokonała zakupu obrabiarki do metalu w cenie nabycia 46 000 zł. Urządzenie to jest zaliczone do grupy 41 KŚT. Stawka amortyzacyjna wynosi 14 proc.
W dniu zakupu obrabiarka została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz przekazana do użytkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK