| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Odpis amortyzacyjny przy metodzie preferencyjnej może być także dokonywany w równych ratach co miesiąc, w równych ratach kwartalnych lub jednorazowo na koniec roku podatkowego. W sytuacji gdy odpis amortyzacyjny stanowiący 30 proc. wartości początkowej byłby niższy od odpisu amortyzacyjnego, który jest liczony metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2,0, podatnik może dokonać odpisu amortyzacyjnego przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej zgodnie z wykazem stawek podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3,0.
Preferencyjna metoda amortyzacji obejmuje wyłącznie środki trwałe, które należą do grupy KŚT:
• 3 – Kotły i maszyny energetyczne,
• 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
• 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty,
• 6 – Urządzenia techniczne.
Należy pamiętać, że preferencyjne zasady amortyzowania fabrycznie nowych środków trwałych dotyczą tylko roku podatkowego, w którym składniki te wprowadzono do ewidencji środków trwałych. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej środka trwałego przy zastosowaniu metody liniowej lub metody degresywnej. Tak więc przyspieszona metoda amortyzacji jest rozwiązaniem szczególnym i wyjątkowym, które jest stosowane w określonym czasie – wyłącznie w odniesieniu do wybranych środków trwałych.
Przykłady
Zakład produkcyjny nabył 19 grudnia 2004 r. fabrycznie nową maszynę wiertniczą (KŚT 510). Wartość początkowa maszyny wynosi 74 500 zł netto. Stawka amortyzacyjna w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych wynosi 20 proc. Podatnik może jednak dokonać odpisu amortyzacyjnego według stawki 30 proc. W takim przypadku kosztem uzyskania przychodu w grudniu 2004 r. będzie kwota 22 350 zł (74 500 zł x 30%).
Spółka z o.o. dokonała zakupu 1 lipca 2004 r. nowego komputera za kwotę 5000 zł netto. Stawka amortyzacyjna zgodnie z wykazem rocznych stawek od zespołu komputerowego (KŚT 491) wynosi 30 proc. Odpis amortyzacyjny za rok wynosi zatem 1500 zł (5000 zł x 30%). Z kolei odpis amortyzacyjny za 2004 rok liczony metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika 2,0 wynosi 1250 zł [(5000 zł x 30% x 2,0) : 12 miesięcy x 5 miesięcy]. Ponieważ odpis amortyzacyjny liczony metodą degresywną jest mniejszy niż amortyzacja obliczona od fabrycznie nowego środka trwałego, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę 1500 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »