| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przepisy u.p.d.o.p. i u.p.d.o.f. wyodrębniają następujące stawki:
• podstawowe,
• podwyższone,
• obniżone,
• indywidualne.
Podstawowa stawka amortyzacyjna ma zastosowanie przy liniowej metodzie obliczania odpisów amortyzacyjnych. W takim przypadku odpis amortyzacyjny jest równy iloczynowi stawki amortyzacyjnej oraz wartości początkowej środka trwałego. Występuje zatem stała podstawa obliczania odpisów amortyzacyjnych.
Przykład
Podatnik posiada jako środek trwały kocioł parowy. Jest on zaliczany do grupy 313 KŚT. Wartość początkowa posiadanego środka trwałego wynosi 73 290 zł. Roczna stawka amortyzacyjna zgodnie z tabelą wynosi 7 proc. Wprawdzie dla grupy 3 KŚT zostały przewidziane stawki 7 proc. i 14 proc., ale stawka 14 proc. obejmuje tylko wyszczególnione rodzaje KŚT: 323, 324, 325, 326, 343, 344, 349. Pozostałe składniki majątku jako nie wymienione w stawce 14 proc. objęte zostały stawką amortyzacyjną w wysokości 7 proc.
Z tego też względu roczny odpis amortyzacyjny wyniesie 5130,30 zł (73 290 zł x 7%).
Podstawowe stawki amortyzacji, jakie zostały wskazane w rocznym wykazie stawek amortyzacyjnych, mają zastosowanie do wytworzonych oraz nabytych budynków i budowli, które nie są używane przez podatnika w warunkach pogorszonych lub w warunkach złych. Stawki te są również stosowane w sytuacji, gdy podatnik dokona przekwalifikowania zakupionego składnika majątku do środków trwałych.
Przykład
Podatnik dokonał zakupu składnika majątku o wartości początkowej 5000 zł. Jednocześnie przedsiębiorca ten ocenił, że okres użytkowania tego składnika wyniesie 10 miesięcy. Po roku podatnik uznał jednak, że składnik majątku będzie nadal wykorzystywany w prowadzonym przedsiębiorstwie. W tym przypadku dla celów obliczania odpisów amortyzacyjnych podatnik może zastosować tylko stawkę podstawową, jaka jest wskazana w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. Podatnik nie może zastosować w takiej sytuacji stawki podwyższonej lub obniżonej.
Przepisy obowiązujących ustaw podatkowych nie wskazują ograniczeń co do możliwości zmiany stawki amortyzacyjnej. Unormowanie to jest zatem odmienne w porównaniu z wyborem metody amortyzacji. Z tego też względu podatnicy mogą korygować stawki amortyzacyjne zarówno w górę, jak i w dół. Jednak NSA w wyroku z 27 czerwca 2003 r. (sygn. akt I SA/Łd 249/03) przyjął, że po rozpoczęciu amortyzacji przy zastosowaniu stawek z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiących załącznik nr 1 do ustawy, nie jest możliwa zmiana tych stawek na stawki indywidualne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK