| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W takim przypadku podstawowa stawka amortyzacyjna może być podwyższona przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4.
Z kolei w przypadku maszyn i urządzeń, które są zaliczone do grup:
• 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
• 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty,
• 6 – Urządzenia techniczne,
• 8 – Narzędzia, przyrządy, ruchomości, wyposażenie
i poddane są szybkiemu postępowi technicznemu, można podwyższyć stawkę przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że maszyny, urządzenia i aparatura poddana szybkiemu postępowi technicznemu, to te składniki majątku, w których zastosowano układy mikroprocesorowe. Zalicza się do nich również systemy komputerowe spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
Przykład
Podatnik dokonał zakupu komputera za 10 000 zł netto. Ponieważ komputer jest poddany szybkiemu postępowi technicznemu, podatnik ma prawo do zastosowania stawki podstawowej przy podwyższeniu jej o współczynnik 2,0. Z tego też względu miesięczny odpis amortyzacyjny wyniesie 500 zł [(10 000 zł x 30% x 2,0) : 12 miesięcy]. Jeżeli amortyzacja byłaby liczona tylko przy zastosowaniu stawki podstawowej, to miesięczny odpis amortyzacyjny wynosiłby 250 zł [(10 000 zł x 30%) : 12 miesięcy]. W takim przypadku amortyzacja trwałaby dwa razy dłużej.
Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że podwyższenie stawki amortyzacyjnej dla budynków i budowli, maszyn, urządzeń i środków transportu jest możliwe, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające zmiany.
Z kolei w przypadku maszyn i urządzeń zaliczonych do grup KŚT 4, 5, 6 i 8 podatnicy mogą podwyższać stawki amortyzacyjne począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadzono do ewidencji środków trwałych, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Przykład
Zakład produkcyjny posiada budynek mieszkalny dla pracowników. Stawka amortyzacyjna dla takiego składnika majątku wynosi 1,5 proc. Kierownictwo zakładu postanowiło podwyższyć w 2005 r. stawkę amortyzacyjną ze względu na ciągłe opady deszczu w sezonie wiosennym i jesiennym. W takim przypadku podwyższenie stawki jest niedopuszczalne, gdyż budynek mieszkalny nie jest używany ani w warunkach pogorszonych, ani w warunkach złych. Standardowe warunki klimatyczne w kraju nie stanowią podstawy do podwyższenia stawek amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »