| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Tak więc podatnik, który uzna, że korzystne jest dla niego obniżenie stawki amortyzacyjnej nawet do zera, może takiej obniżki dokonać. W późniejszym okresie podatnik jest uprawniony do powrotu do stawki amortyzacyjnej obowiązującej przed obniżką. Z kolei w komunikacie prasowym z 9 czerwca 2004 r. Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko, że podatnik ma prawo bez dodatkowych warunków dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, stosując stawkę amortyzacji niższą od określonej w wykazie stawek. Zmiana stawki może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma zatem możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych na każdy rok podatkowy.
8.4. Indywidualne stawki amortyzacyjne
Przepisy ustaw podatkowych przewidują w odniesieniu do pewnej grupy środków trwałych możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Indywidualna stawka amortyzacji może być traktowana jako przyspieszona metoda liniowa w odniesieniu do niektórych środków trwałych, a więc jako metoda, która umożliwi szybszą amortyzację danego składnika. Indywidualną stawkę amortyzacji można określić za pomocą wzoru:
gdzie: Is – indywidualna (maksymalna) stawka amortyzacji określona w procentach, Oa – przewidywany (minimalny) okres amortyzacji określony w latach.
Natomiast maksymalną indywidualną roczną stawkę amortyzacji można przedstawić za pomocą wzoru:
Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że podatnicy mają możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji w odniesieniu do używanych lub ulepszonych środków trwałych, które po raz pierwszy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez danego podatnika. Podatnik, który zdecyduje się na stosowanie indywidualnych stawek amortyzacji, nie może w stosunku do takich składników majątku trwałego stosować współczynników podwyższających – bez względu na sposób wykorzystywania danego środka trwałego. W odniesieniu do takich środków trwałych nie można również stosować degresywnej metody amortyzacji. Należy jednak pamiętać, że stosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest prawem podatnika, a nie jego obowiązkiem.
Indywidualne stawki amortyzacji można stosować w odniesieniu do środków trwałych, które są własnością podatnika, jak też do środków trwałych, które nie stanowią jego własności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »