| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

W podstawowym okresie leasingu, czy w oznaczonym czasie, na jaki została zawarta umowa, odpisów amortyzacyjnych od podlegającego amortyzacji przedmiotu umowy może dokonywać finansujący lub korzystający. Powyższe jest uzależnione od warunków, jakie są spełniane przez umowę. Przy umowie leasingu operacyjnego uprawnionym do amortyzacji jest finansujący, natomiast przy umowie leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Odpisy amortyzacyjne od przedmiotów umów leasingu podlegają identycznym zasadom amortyzacji jak wszystkie inne środki trwałe. Dotyczy to ustalania wartości początkowej, wyłączeń odpisów z kosztów uzyskania przychodu, momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, zakończenia amortyzacji, wyboru jednej z metod amortyzacji czy też sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Środki trwałe, które są przedmiotem umów leasingu, mogą być amortyzowane metodą liniową bądź metodą degresywną. Dla tych składników, od których amortyzacji dokonuje korzystający, mogą być także ustalane indywidualne stawki amortyzacyjne ale tylko w przypadku gdy umowa zawarta jest na okres co najmniej 60 miesięcy i dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 KŚT. W takim przypadku stawki można ustalić w proporcji do okresu wynikającego z umowy. Uregulowanie to nie ma jednak zastosowania do środków trwałych o krótszym okresie amortyzowania niż okres trwania umowy.
Przepisy ustaw podatkowych regulują także sytuację w zakresie sposobu wyliczenia wartości początkowej środka trwałego przez finansującego, jeżeli uprawnionym do dokonywania odpisów był korzystający. W przypadku gdy nastąpiła zmiana umowy, umowa wygasła lub została rozwiązana, a na korzystającego nie została przeniesiona własność przedmiotu umowy, to wartość początkowa składnika majątku przejętego przez właściciela (finansującego) jest równa wartości początkowej wyliczonej przed zawarciem umowy leasingu i pomniejszona o spłatę wartości początkowej dokonaną przez korzystającego oraz o sumę dokonanych przez właściciela odpisów amortyzacyjnych.
Przykład
Spółka z o.o. w celu prowadzenia działalności gospodarczej musi posiadać maszynę wiertniczą, która jest zakwalifikowana do grupy 510 KŚT. Podstawowa stawka amortyzacji wynosi 10 proc. Wartość urządzenia wynosi 60 000 zł netto. Podatnik ma możliwość nabycia maszyny w ramach 5-letniej umowy leasingu, może też dokonać zakupu maszyny nowej lub używanej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »