| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku korzystania przez podatnika ze zrealizowanej inwestycji w obcym środku trwałym w okresie krótszym niż okres przewidziany powyżej, przedsiębiorca taki nie będzie miał możliwości zaliczenia pełnej wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Po ewentualnym wygaśnięciu umowy nie będzie podstaw do dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które stanowiłyby koszt uzyskania przychodu. Niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji nie będzie można również bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jedyną możliwością odzyskania nakładów w takim przypadku może być zrekompensowanie przez właściciela środka trwałego poniesionych kosztów inwestycji.
Przykłady
Podatnik wynajął na okres 4 lat budynek biurowo-przemysłowy. W budynku przeprowadzono prace adaptacyjne, które polegały na unowocześnieniu tego składnika majątku. Wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych wyniosła 49 000 zł netto. W tym przypadku podatnik potraktuje poniesione wydatki jako inwestycję w obcym środku trwałym. Roczny odpis amortyzacyjny przy zastosowaniu stawki 10 proc. będzie wynosił 4900 zł. Jeżeli umowa najmu nie zostanie przedłużona na kolejne lata, to zamortyzowana będzie jedynie wartość 19 600 zł (49 000 zł x 10% x 4 lata). Pozostała część wartości początkowej nie będzie podlegała już amortyzacji i nie będzie stanowiła także bezpośredniego kosztu uzyskania przychodu. W takiej sytuacji kwota 29 400 zł (49 000 zł – 19 600 zł) będzie stanowiła stratę, która nie pomniejsza dochodu (lub nie powiększa straty) z działalności gospodarczej dla celów podatkowych.
Zakład usługowy posiada samochód dostawczy, który został przyjęty do używania na podstawie umowy leasingu. W marcu 2004 r. podatnik dokonał wymiany opon w obcym środku trwałym. W tym przypadku wymiana opon nie stanowi inwestycji w obcym środku trwałym, gdyż poniesiony wydatek jest związany z bieżącą eksploatacją samochodu.
Przedsiębiorstwo produkcyjne (spółka akcyjna) prowadzi działalność przy częściowym wydzierżawianiu parku maszynowego. Do urządzeń produkcyjnych które są wydzierżawiane zostało dokupione dodatkowe wyposażenie, które stanowi część składową takiego urządzenia. Pojedyncza cena nabycia części składowej wynosi 4840 zł netto. W tym przypadku poniesione wydatki stanowią inwestycję w obcym środku trwałym, a zatem nakłady poczynione na zakup takich części składowych nie mogą stanowić bezpośredniego kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »