| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Spółka z o.o. zajmująca się rekultywacją terenów zielonych otrzymała nieodpłatnie 3 programy komputerowe (oprogramowanie systemowe i użytkowe) o wartości 15 500 zł netto każdy. Nieodpłatne otrzymanie programów komputerowych będzie stanowiło dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu na mocy art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. Mimo iż spółka otrzymała programy komputerowe nieodpłatnie, to może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej otrzymanych programów komputerowych, zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a u.p.d.o.p. nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, które zostały otrzymane nieodpłatnie – jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu w naturze lub dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego. Z uwagi, iż w niniejszym przykładzie nieodpłatnie otrzymane programy komputerowe stanowią przychód w naturze, to konsekwentnie odpis amortyzacyjny dokonany od wartości tych programów stanowi koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych.
Wartości niematerialne i prawne powinny być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Jeżeli jednak podatnik wprowadzi wartości niematerialne i prawne do takiej ewidencji w terminie późniejszym, to zdarzenie takie jest traktowane jako ujawnienie wartości niematerialnej i prawnej. Należy jednak zauważyć, iż ustawy podatkowe odnoszą się w zakresie ujawnienia w ewidencji wyłącznie do ujawnienia środków trwałych (art. 22d ust. 2 zdanie drugie u.p.d.o.f., art. 16d ust. 2 zdanie drugie u.p.d.o.p.). Przepisy podatkowe nie wskazują wprost, iż można mówić również o ujawnieniu wartości niematerialnej i prawnej. Jednak biorąc pod uwagę całą treść art. 22d u.p.d.o.f. i art. 16d u.p.d.o.p., które dotyczą zarówno środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, należy uznać za zasadne, iż ujawnić w prowadzonej ewidencji można zarówno środek trwały, jak i wartość niematerialną i prawną.
Przykład
30 sierpnia 2004 r. podatnik dokonał zakupu oprogramowania użytkowego na potrzeby przedsiębiorstwa za kwotę 9500 zł netto. Program komputerowy został przekazy do używania 31 sierpnia 2004 r. Podatnik nie wpisał jednak do posiadanej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionego oprogramowania, mimo iż program komputerowy był od 31 sierpnia 2004 r. wykorzystywany w firmie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wprowadzenie programu komputerowego do ewidencji nastąpiło dopiero 15 września 2004 r. Z tego też względu 15 września 2004 r. nastąpiło ujawnienie wartości niematerialnej i prawnej. Zdarzenie takie ma również swoje odbicie w możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionego oprogramowania. Odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu można dokonywać od miesiąca października 2004 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »