| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przepisy ustaw podatkowych przewidują, że odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej posiadanych wartości niematerialnych i prawnych mogą być dokonywane począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Końcową datę dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyznacza miesiąc, w którym następuje zrównanie sumy dokonywanych odpisów z ich wartością początkową, lub miesiąc, w którym postawiono program w stan likwidacji, zbyto bądź stwierdzono niedobór. Z kolei w przypadku wartości niematerialnych i prawnych, które są używane sezonowo, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w okresie ich wykorzystania. W tym przypadku wysokość miesięcznego odpisu ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku. W tym przypadku odpisy amortyzacyjne powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodu tylko w miesiącach faktycznego wykorzystywania wartości niematerialnej i prawnej. Z kolei w sytuacji ujawnienia wartości niematerialnej i prawnej, która jest wykorzystywana przez podatnika, a która nie została objęta ewidencją, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartość niematerialna i prawna została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych mogą być dokonywane w równych ratach co miesiąc, w równych ratach co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.
Ustawy podatkowe dopuszczają także możliwość, aby podatnicy nie dokonywali odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli nie są one używane z uwagi na zaprzestanie prowadzenia działalności, w której te składniki były wykorzystywane. W takim przypadku wartości niematerialne i prawne nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności (art. 22c pkt 5 u.p.d.o.f., art. 16c pkt 5 u.p.d.o.p.). Rozwiązanie to nie będzie miało jednak zastosowania przy ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych w prowadzonych księgach rachunkowych. Z tego też względu okres nieużywania wartości niematerialnej i prawnej spowoduje w takiej sytuacji wydłużenie okresu jej używania w stosunku do planowanego terminu amortyzacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK