| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Przepisy ustaw podatkowych wskazują także wprost minimalne okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych. Termin dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:
• w przypadku licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich – 24 miesiące, czyli 2 lata, a tym samym roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 50 proc.,
• w przypadku licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych – 24 miesiące, czyli 2 lata, a tym samym roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 50 proc.,
• w przypadku poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych – 36 miesięcy, czyli 3 lata, a tym samym roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 33,33 proc.,
• w przypadku pozostałych (nie wymienionych powyżej) wartości niematerialnych i prawnych – 60 miesięcy, czyli 5 lat, a tym samym roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 20 proc.
W sytuacji gdy wynikający z umowy okres używania licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych jest krótszy od okresu ustalonego w tym przepisie, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w okresie wynikającym z takiej umowy.
Z kolei odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 proc. Jeżeli jednak przy ustalaniu wartości początkowej tych praw podatnik stosuje zasadę obliczenia wartości początkowej w sposób uproszczony (przyjmując kwotę 988 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej), to wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc.
Podatnicy są zobowiązani do ustalenia stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji już przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przepisy prawne nie dopuszczają zatem zmiany stawki amortyzacyjnej w trakcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
12. EWIDENCJE PROWADZONE NA POTRZEBY ROZLICZENIA ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH
12.1. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe
Podatnicy, którzy na mocy przepisów ustawy o rachunkowości prowadzą księgi rachunkowe, są jednocześnie zobowiązani do uwzględnienia w takiej ewidencji rachunkowej posiadanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ewidencja taka powinna pozwalać na określenie wartości początkowej oraz wielkości dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK