| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Spółka z o.o. zajmująca się transportem morskim dokonała zakupu statku, który jest w budowie. Mimo iż statek w budowie nie jest kompletnym i zdatnym do użytku środkiem, to jako tabor transportu morskiego w budowie PKWiU 35.11 podlega amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania.
Następnym warunkiem, który umożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu, jest to, aby wykorzystywane przez jednostkę środki trwałe związane były z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Dla celów amortyzacji przepisy podatkowe dopuszczają również sytuację, w której posiadane środki trwałe zostają oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Dlatego też niezbędne jest przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych uznawanych jako koszt uzyskania przychodu, aby podatnik wykazał, że środki trwałe są wykorzystywane na ściśle określone potrzeby, czyli takie, które wiążą się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Przykłady
Firma transportowa dokonała zakupu 3 komputerów za łączną kwotę 21 000 zł netto. Zakupione komputery były przez podatnika amortyzowane. W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono, że firma nie wykorzystuje zakupionych komputerów do celów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Środków tych nie ma także w siedzibie firmy ani w bazie transportowej. Księgowość podatnika jest prowadzona przez biuro rachunkowe, a faktury są wypisywane ręcznie. Z uwagi na to, iż zakupu komputerów nie można powiązać z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą, odpis amortyzacyjny nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych.
Podatnik prowadzący osiedlowy sklep warzywny dokonał zakupu w grudniu 2003 r. ciągnika siodłowego. Od stycznia 2004 r. podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ceny nabycia tego ciągnika. W trakcie czynności kontrolnych podatnik nie potrafił jednak wykazać związku pomiędzy zakupem ciągnika siodłowego i dokonywanymi odpisami amortyzacyjnymi a prowadzoną działalnością gospodarczą. Jako koszt uzyskania przychodu podatnik traktował także zakup paliwa do tego ciągnika. Z uwagi na brak związku pomiędzy zakupem ciągnika siodłowego a prowadzoną działalnością w sklepie warzywnym, dokonywane odpisy amortyzacyjne nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Dodatkowo kosztem takim nie będzie również zakup paliwa do ciągnika, gdyż zakup paliwa również nie wskazuje na powiązanie poniesionego kosztu z uzyskiwanym przychodem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK