| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 6 stycznia 1994 r. w sprawie wskaźników przeliczeniowych do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych na 1 stycznia 1994 r. (M.P. Nr 2, poz. 9),
• obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 stycznia 1993 r. w sprawie współczynników przeliczeniowych do aktualizacji wyceny wartości środków trwałych na 1 stycznia 1993 r. (M.P. Nr 4, poz. 16).
Aktualizacja wartości środków trwałych dokonywana jest poprzez przeliczenie wartości początkowej środka trwałego oraz wartości dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu wskaźników przeliczeniowych, jakie zostały ogłoszone przez Prezesa GUS. Wartość dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych środka trwałego ustala się wówczas w takiej proporcji do zaktualizowanej wartości początkowej środka trwałego, w jakiej pozostawały odpisy do wartości początkowej przed aktualizacją.
Przykład
W maju 2004 r. spółka z o.o. zajmująca się działalnością produkcyjną dokonała wyceny posiadanych budynków produkcyjnych. Wycena została dokonana przez uprawnionego rzeczoznawcę. Wartość nieruchomości na podstawie otrzymanego operatu szacunkowego jest kilka razy wyższa niż wartość początkowa tych budynków, która figuruje w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podatnika. Spółka z o.o. nie może jednak zwiększyć wartości początkowej posiadanych budynków, gdyż może to nastąpić tylko na podstawie stosownego rozporządzenia Ministra Finansów (którego wydania ze względu na niską inflację nie należy się spodziewać).
14. AMORTYZACJA W PRZEPISACH BILANSOWYCH
14.1. Amortyzacja środków trwałych
Koszty, jakie są związane z nabyciem rzeczowych składników majątku trwałego, stanowią długoterminowe nakłady przyszłych okresów. Dla celów bilansowych wydatki tego rodzaju są elementem aktywów, które reprezentują określoną wielkość ekonomicznego potencjału gospodarczego w przyszłości. Przyjmuje się, że w następnych okresach użytkowania środek trwały będzie przynosił jednostce gospodarczej korzyści ekonomiczne poprzez uczestnictwo w zachodzących procesach gospodarczych. Jednak ponieważ rzeczywista wielkość kosztów związanych ze zużyciem danego środka trwałego w poszczególnych okresach może nie być dokładnie znana, to jest ona określana w sposób przybliżony. Do tego celu są właśnie wykorzystywane – również w przepisach bilansowych – odpisy amortyzacyjne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »