| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Co ważne, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa, dotyczy również lat następnych, chyba że do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomimy w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złożymy w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli karty podatkowej lub ryczałtu.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-36L (1). Formularz składamy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego zeznanie to dotyczy. Za rok 2004 zeznanie powinniśmy zatem złożyć do 30 kwietnia 2005 r.
PLUSY I MINUSY
+Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych mają w zasadzie do wyboru trzy formy opodatkowania: tzw. zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. W przypadku pierwszej z tych form mamy możliwość wybierania między opodatkowaniem według skali podatkowej i według liniowej 19% stawki PIT.
Formularz PIT-37
PIT-37 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zeznania PIT-36, również w tym przypadku obowiązek złożenia zeznania wynika z art. 45 ust. 1 u.p.d.o.f. Przepis ten przewiduje, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
Podatek wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym.
PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym:
• wyłącznie uzyskali przychody ze źródeł położonych w Polsce, od których płatnicy pobrali zaliczki na podatek z tytułu: wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej; emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych); świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny; dniówek obrachunkowych i innych przychodów z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną; zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego; stypendiów; przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej); przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych; świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK