| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Zeznanie składamy w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie w Polsce ustało przed tym dniem – według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.
EKSPERT RADZI
Metoda FIFO
Jeżeli identyfikacja sprzedawanych papierów wartościowych nie jest możliwa, powinniśmy stosować metodę FIFO (art. 24 ust. 10 u.p.d.o.f.), tj. według zasady pierwsze przyszło – pierwsze wyszło.
Metoda ta ma zastosowanie odrębnie do każdego z rachunków posiadanych przez podatnika, na którym są zdeponowane papiery wartościowe. Istotne jest także, że do ustalania dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych według metody FIFO brane są tylko papiery zdeponowane na rachunku podatnika i dostępne mu w dniu dokonania zlecenia sprzedaży. Zatem papiery zablokowane (zastawione) nie są uwzględniane dla określenia ceny nabycia. Zasady dotyczące określenia dochodu uzyskanego z giełdy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Pamiętajmy, że zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.
Pamiętajmy również, że dochodu uzyskanego z giełdy nie określamy na podstawie art. 30b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-38 (1). Formularz składamy w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego zeznanie to dotyczy. Za 2004 r. zeznanie powinniśmy zatem złożyć do 30 kwietnia 2005 r.
Jaki formularz wybrać
Formularz PIT-40
Opisywany formularz to formularz rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Zeznanie podatkowe możemy złożyć samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika. Jednak z tej drugiej możliwości nie mogą korzystać wszyscy podatnicy, a jedynie ci, których zaliczki na podatek dochodowy odprowadzał płatnik. Płatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku w naszym imieniu, gdy złożymy mu do 15 stycznia na formularzu PIT-12 oświadczenie, że:
• poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskaliśmy innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 28 u.p.d.o.f. (dotyczy opodatkowania 10% ryczałtem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych) i art. 30 u.p.d.o.f. (dotyczy dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany, tj. z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby; z wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Wojskowym Służbom Informacyjnym i Żandarmerii Wojskowej lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, wypłacanych z funduszu operacyjnego; z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach; z jednorazowych odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, wypłacanych żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej) oraz w art. 30a u.p.d.o.f. (dotyczy dochodów opodatkowanych stawką liniową PIT) i art. 30b u.p.d.o.f. (dotyczy opodatkowania stawką liniową dochodów kapitałowych),

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK