| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Jednak aby nie pomylić druków i nie złożyć zeznania na druku obowiązującym w latach poprzednich, należy pamiętać, że każdego roku formularze poza oznaczeniem ich rodzaju (np. PIT-37) w dolnym prawym rogu zawierają indeks stanowiący numer wersji formularza.
W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązują obecnie cztery rozporządzenia określające wzory formularzy podatkowych służących do rozliczania tego podatku. Są to: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 224, poz. 2225), rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 150, poz. 1576; ost. zm. Dz.U. nr 205, poz. 2096), rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 września 2004 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 226, poz. 2289), rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz.U. z 2002 r. nr 4, poz. 40).
CO NA TO PRAKTYKA?
Skąd brać formularze
Większość przepisów stanowi, że deklarację należy złożyć według ustalonego wzoru. Oznacza to, że deklaracja powinna zawierać dokładnie takie same pozycje oraz mieć identyczny układ jak określono w przepisach odpowiedniego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji, zeznań i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie danego podatku. Nie powoduje to jednak konieczności składania przez nas określonej deklaracji wyłącznie na oryginalnym druku pobranym w urzędzie skarbowym. Możemy bowiem w tym celu posłużyć się kserokopią formularza lub wydrukiem z programu komputerowego umożliwiającego elektroniczne wypełnienie takiej deklaracji. Formularz możemy także ściągnąć ze stron internetowych Ministerstwa Finansów (www.mg.gov.pl, sekcja: podatki/formularze).
Formularze zamieszczone na stronach Ministerstwa zapisane są w formacie PDF (Portable Document Format). Jest to jeden z powszechniej stosowanych formatów, w których udostępniane są w Internecie różnego rodzaju dokumenty. Jednak, mimo iż jest to bardzo popularny format, do jego odczytania sama przeglądarka internetowa nam nie wystarczy. Do odczytu tego typu dokumentów służy udostępniany bezpłatnie przez firmę Adobe (firma ta jest twórcą formatu PDF) program o nazwie Adobe Acrobat Reader. W większości przypadków przeglądarka ta powinna już być zainstalowana w systemie (spora część sprzedawców komputerów instaluje ją wraz z systemem operacyjnym). Program ten możemy pobrać również ze stron producenta (www.adobe.com/products/acrobat) lub poszukać na płytach dołączanych do komputera lub czasopism komputerowych (program znajduje się na dołączanych do komputerów płytach ze sterownikami). Natomiast jeżeli korzystamy w pracy z Linuksa, możemy skorzystać z jednego z bezpłatnych programów, które standardowo dostarczane są wraz z tym systemem operacyjnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK