| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-40A/11A
Formularz ten to roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy. Zgodnie z art. 34 u.p.d.o.f., organy rentowe są obowiązane, po upływie roku podatkowego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku, według ustalonego wzoru, podatnikom uzyskującym dochód z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Obowiązek ten nie dotyczy podatników:
• w stosunku do których ustał obowiązek poboru zaliczek,
• którym zaliczki były ustalane w sposób określony w art. 32 ust. 1a–1c u.p.d.o.f. (przepisy te dotyczą sposobu obliczania zaliczek miesięcznych przez płatników), chyba że podatnik przed końcem roku podatkowego złoży oświadczenie o rezygnacji z zamiaru opodatkowania w sposób określony w art. 6 ust. 2 lub ust. 4 u.p.d.o.f. (tj. w sposób przewidziany dla osób wspólnie rozliczających się z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci).
Formularz PIT/B
PIT/B to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Formularz stanowi załącznik do zeznania PIT-36 i PIT-36L. Załącznik ten składamy, gdy w roku podatkowym prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą. Wykazujemy w nim przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których jesteśmy wspólnikami. W przypadku małżonków wnoszących o łączne opodatkowanie dochodów, jak i małżonków rozliczających się indywidualnie załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z małżonków.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT/B (8). Składamy go w terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego.
Formularz PIT/D
PIT/D to informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w 2004 r. Formularz stanowi załącznik do zeznań PIT-28, PIT-36 i PIT-37. PIT/D składają osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym odsetek od kredytów mieszkaniowych i ulgi remontowej).
PLUSY I MINUSY
+Małżonkowie (zarówno wnoszący o łączne opodatkowanie, jak i rozliczający się indywidualnie) składają jeden załącznik PIT/D.
Co ważne, małżonkowie rozliczający się indywidualnie i dokonujący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych załącznik PIT/D dołączają do zeznania jednego z małżonków, podając w zeznaniu drugiego z małżonków: NIP, nazwisko i imię małżonka oraz urząd skarbowy, do którego został złożony załącznik PIT/D.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK