| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-16
Formularz ten to wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty możemy płacić, jeżeli prowadzimy działalność w zakresie określonym w załącznikach do ustawy o ryczałcie. Opodatkowanie w tej formie następuje na wniosek podatnika, a wysokość podatku płaconego miesięcznie ustalana jest w decyzji wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Stawki karty podatkowej określa ustawa o ryczałcie. Wysokość karty zależy od rodzaju działalności, wielkości miejscowości, w której działalność jest prowadzona, oraz liczby zatrudnianych przez podatnika osób.
Obowiązek złożenia takiego wniosku wynika bezpośrednio z art. 29 ustawy o ryczałcie. Zgodnie z tym przepisem, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli po złożeniu takiego wniosku podatnik do 20 stycznia roku podatkowego nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-16. Formularz składamy do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności.
Formularz PIT-2
PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnicy dokonujący wypłaty na rzecz podatnika mają obowiązek obliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Taka zaliczka obliczana jest z zastosowaniem skali podatkowej. Obliczoną przez płatnika zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.
ZAPAMIĘTAJ
W 2004 r. kwota zmniejszająca podatek to 530 zł i 8 gr.
Można to jednak robić tylko wtedy, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:
• nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
• nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »