| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-5/A
Formularz to obliczenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze. Stanowi on załącznik do deklaracji PIT-5 i PIT-5L. Służy do wykazania przychodów, kosztów i dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (w tym również o udziałach w spółkach niemających osobowości prawnej) oraz z najmu i z innych wymienionych już umów.
CO NA TO PRAKTYKA?
Kiedy pierwsza deklaracja?
Pierwszą w roku podatkowym deklarację PIT-5 dotyczącą miesięcznych zaliczek na podatek składamy dopiero wtedy, gdy powstaje obowiązek zapłaty pierwszej zaliczki na podatek. Obowiązek złożenia pierwszej w ciągu roku podatkowego deklaracji PIT-5 powiązany został z obowiązkiem zapłacenia w tym roku pierwszej zaliczki na podatek dochodowy. Otóż podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy.
Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody z najmu, dzierżawy przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. W 2004 r. kwota ta wynosi 2789,89 zł. Jednak zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu, po uwzględnieniu odliczeń od dochodu oraz od podatku, np. składek ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego też pomimo przekroczenia dochodu w wysokości 2789,89 zł, odliczenia od dochodu oraz od podatku, z których podatnik korzysta w ciągu roku podatkowego, mogą przesunąć obowiązek zapłaty zaliczki na podatek o następny miesiąc. Brak tej zaliczki powoduje zwolnienie podatnika z obowiązku wypełniania deklaracji PIT-5.
Natomiast zaliczkę za dalsze miesiące, po pierwszym miesiącu ustalamy w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające. Zasady te obowiązują podatników przy obliczaniu zaliczek od stycznia do listopada roku podatkowego. Uiszczamy je do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszczamy do 20 grudnia.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-5/A (7) – Min. Fin. 3250-A/V, który składamy w terminie przewidzianym do składania deklaracji PIT-5 i PIT-5L.
Formularz PIT-5/X
Formularz to informacja o należnym zryczałtowanym podatku dochodowym. Stanowi on załącznik do deklaracji PIT-5 i PIT-5L. Służy do wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego. W przypadku likwidacji działalności gospodarczej zastosowanie ma art. 24 ust. 3 u.p.d.o.f. Przewiduje on, że w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważamy datę określoną w zawiadomieniu. W pewnych przypadkach nie ustalamy dochodu na dzień likwidacji. Dzieje się tak, jeżeli:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK