| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-8A (11) – Min. Fin. 3257/IX. Składamy go do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.
Formularz PIT-11/8B
PIT-11/8B to informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązek składania tej deklaracji wynika z art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. Dotyczy zatem płatników podatku dochodowego odprowadzających zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. W myśl pierwszego z powołanych przepisów, płatnicy, o których mowa w art. 31 u.p.d.o.f. (zakłady pracy), art. 33 u.p.d.o.f. (rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną) i art. 35 u.p.d.o.f. (osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy; jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne; organy zatrudnienia; biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; areszty śledcze oraz zakłady karne; spółdzielnie; oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej; centrum integracji społecznej), jeśli nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
Z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są zobowiązane do poboru zaliczek, jeżeli dokonują wypłaty należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 u.p.d.o.f. Dotyczy to podatników uzyskujących:
• przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
• przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
• przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK