| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-8S składa się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, którego formularz dotyczy.
CO NA TO PRAKTYKA?
Zaokrąglenia w deklaracjach
Sposób dokonywania zaokrągleń w deklaracjach określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 240, poz. 2063). Przewidują one, że zaokrąglanie podstaw opodatkowania (z wyjątkiem VAT) następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, zaś wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zaokrąglanie kwot podatków, odsetek za zwłokę, oprocentowania nadpłat, wynagrodzeń przysługujących płatnikom lub inkasentom oraz opłaty prolongacyjnej następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 5 groszy pomija się, zaś 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy. Inaczej zaokrągla się tylko VAT. Zaokrąglanie podstaw opodatkowania i kwot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, jeżeli podatki te nie są pobierane przez płatników, a także podatku dochodowego od osób prawnych dokonywane jest do pełnych złotych, z pominięciem groszy.
Formularz PIT-12
Opisywany formularz to oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.
Ustawa o PIT przewiduje, że w pewnych okolicznościach rocznego obliczenia podatku może dokonać za nas płatnik, którego rolę pełnią: osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy (od wypłacanych przez nie emerytur i rent); jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne (od wypłacanych przez nie stypendiów); organy zatrudnienia (od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy); biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych); areszty śledcze oraz zakłady karne (od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym); spółdzielnie (od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni); oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej); centrum integracji społecznej (od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym; Dz.U. nr 122, poz. 1143 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK