| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

W zeznaniu rocznym przy ustalaniu dochodu (straty) występuje konieczność odrębnego wykazania dochodu (straty) ze źródeł przychodów położonych za granicą.
Straty korygujące wynik podatkowy
Jeżeli przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania przychodu z tych źródeł dochodu, które nie podlegają opodatkowaniu albo są wolne od podatku, to w takim przypadku podatnik nie może odliczyć od dochodu strat, które poniósł na przykład w okresie korzystania ze zwolnienia.
W zeznaniu podatkowym CIT-8 już na samym początku ustalania wyniku podatkowego występuje konieczność skorygowania wykazanego uprzednio dochodu (poniesionej straty), m.in. o straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku, a także o straty ze źródeł przychodów położonych za granicą, jeżeli za granicą podlegają one odliczeniu od dochodu do opodatkowania. Straty te nie mogą w trakcie roku podatkowego zmniejszać dochodu do opodatkowania oraz podwyższać straty za rok podatkowy, która może obniżać dochody do opodatkowania w latach następnych.
Sposób postępowania w ramach zeznania polega w tym zakresie na wykazaniu tych strat (poz. 33), których suma:
a) zwiększa ogólny dochód wykazywany w poz. 31 lub niweluje ogólną stratę z poz. 32 i powoduje powstanie dochodu do opodatkowania – dochód po korekcie wykazuje się w poz. 34, albo
b) zmniejsza ogólną stratę wykazywaną w poz. 32 – stratę po korekcie wykazuje się w poz. 35.
Rozliczenie strat podatkowych z lat ubiegłych
Jednym z podstawowych instrumentów podatkowych jest zastosowanie odliczeń od dochodu strat z lat ubiegłych i wykorzystanie dopuszczalnego 50-procentowego limitu odliczenia kwot tych strat, według zasad określonych w art. 7 ust. 5 updop, przy możliwości kumulacji tych odliczeń, jeżeli straty pochodzą z kilku lat podatkowych. W wyniku wcześniejszej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały wprowadzone korzystne dla podatników zasady rozliczania strat podatkowych według reguły, że o kwotę straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty straty z jednego roku podatkowego. Podatnicy mają obecnie prawo wyboru sposobu rozliczenia strat. Mogą już w ciągu 2 lat rozliczyć całą kwotę poniesionej straty, jeżeli oczywiście osiągną odpowiedniej wysokości dochód. Mogą również sumować kwoty możliwych do odliczenia strat, co obrazuje przykład 1.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK