| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

1. Podmiot polski wystawia fakturę podmiotowi hiszpańskiemu (na zasadach uproszczonych), a niemiecki – polskiemu (na zasadach ogólnych).
2. Podatnik polski wykazuje to jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, a niemiecki jako dostawę wewnątrzwspólnotową.
3. Ostatni w kolejności podmiot hiszpański wykazuje to jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (wystawi fakturę wewnętrzną).

Podmiot polski wystawiając fakturę podmiotowi hiszpańskiemu umieści na niej odpowiednią adnotację, np. „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o p.t.u.”, lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 28c (E) VI Dyrektywy” oraz poda na tej fakturze zarówno swój numer NIP, jak też NIP kontrahenta hiszpańskiego, nie wykazując na niej jednak podatku (wystąpi tu bowiem tzw. fikcja opodatkowania).
Faktura wystawiona przez podatnika polskiego powinna także zawierać stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy został rozliczony przez ostatniego podatnika VAT.
Natomiast podmiot niemiecki wystawiając fakturę dla podmiotu polskiego wykaże na niej stawkę 0 proc. Podmiot niemiecki wystawi zwykłą fakturę VAT UE, ponieważ dla niego będzie to zwykła wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru. Faktura ta powinna zawierać numery NIP podmiotu polskiego i niemieckiego.
W przypadku podatnika polskiego (pośrednika), wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) zostanie wykazane w ewidencji i deklaracji VAT jako nabycie w wartości netto, oczywiście powiększone o kwotę wynagrodzenia (prowizji).
Pozostałe dane dotyczące m.in. nazwy towaru, ilości, wartości, ceny jednostkowej itp. pozostają takie jak w zwykłych fakturach.
Przykład faktury wystawionej przez polskiego podatnika – drugiego w kolejności (pośrednika) w transakcji trójstronnej dla ostatniego w kolejności – nabywcy (podatnika hiszpańskiego)
7. Faktury stwierdzające nabycie towarów i usług od rolników ryczałtowych

Podobnie jak miało to miejsce w nieobowiązującej już ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dla tej grupy podatników ustawa z 11 marca 2004 r. przyjęła odmienne od zasad ogólnych rozwiązanie w zakresie dokumentowania ich dostaw. Odmienność tej regulacji polega przede wszystkim na tym, iż faktury dokumentującej nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego nie wystawia dostawca tych produktów, tylko ich nabywca (będący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym), czyli kupujący (art. 116 ust. 1 ustawy o VAT). Faktura taka powinna być oznaczona jako FAKTURA VAT RR.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »