| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

UWAGA!
Powyższe zasady mają zastosowanie także do not korygujących.
Podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokumenty te zostały wystawione.

Stanowi o tym § 26 rozporządzenia, który koresponduje bezpośrednio z art. 70 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, stanowiącym, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Faktury oraz faktury korygujące i ich duplikaty przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie (§ 26 ust. 2 rozporządzenia).
Omawiając podstawowe zasady dotyczące wystawiania i przechowywania faktur, nie można zapomnieć o przepisie art. 62 § 3 pkt 1 ustawy – Kodeks karny skarbowy. Przepis ten stanowi, że kto wbrew przepisom o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym lub ustawy – Ordynacja podatkowa:
1) nie przechowuje kopii wystawionej faktury lub rachunku,
2) nie zawiadomi właściwego organu podatkowego o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem
– podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Należy zaznaczyć, iż przestępstwa skarbowego polegającego na nieprzechowywaniu faktur można dopuścić się jedynie umyślnie. Inaczej mówiąc, przepis ten odnosi się do sytuacji, w której osoba zobowiązana do przechowywania tych dokumentów celowo pozbyła się lub zniszczyła faktury. Przepis ten nie odnosi się natomiast do sytuacji przypadkowej utraty faktur (np. w wyniku pożaru lub powodzi). Sformułowania zawarte w tym przepisie wskazują, iż przestępstwa dopuszcza się zarówno osoba, która w ogóle nie posiada faktury, jak też osoba, która nie przechowuje tego dokumentu przez okres 5 lat.
IV. Rodzaje faktur
1. Faktura dokumentująca małe wartości
Tak jak w obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. stanie prawnym rozporządzenie z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…), w § 12 ust. 4 pozwala podatnikom na niewyszczególnianie w fakturze kwot podatku, w przypadku wystawiania przez nich faktur, w których wartość sprzedaży wraz z podatkiem wykazana na tej fakturze jest niższa od:
• 6,18 zł – w przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 3 proc.,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK