| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

– poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego oraz o zbyciu przedsiębiorstwa.
3) określenie terminu jej obowiązywania, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.
Faktura wystawiana na powyższych zasadach powinna także zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze, jak sprzedawca.
O ile z zasad ogólnych wynika, iż nie ma konieczności podpisywania faktur, to w przypadku trybu określonego jako samofakturowanie niezbędne wydaje się podpisanie faktury.
Samofakturowanie możliwe jest także w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).
W takim przypadku, fakturę za polskiego dostawcę może wystawić zagraniczny nabywca. Konieczne jest jednak, oprócz spełnienia warunków przedstawianych powyżej, aby:
• nabywcą towarów był podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski,
• dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów był podatnik, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97 ustawy o VAT,
• dokonujący WDT dostarczył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy pisemną informację o zawarciu takiej umowy.
UWAGA!
Umowa powyższa powinna uwzględniać postanowienia, o których była mowa powyżej.
9. Faktury wystawiane przez przedstawiciela podatkowego

Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. nakłada także obowiązek wystawiania faktur, zgodnie z zasadami obowiązującymi w § 12–28 tego rozporządzenia, na przedstawicieli podatkowych, jeżeli są o­ni upoważnieni do wystawiania faktur (§ 29 rozporządzenia).
Faktury wystawione przez przedstawicieli podatkowych powinny zawierać dodatkowo dane dotyczące ich nazwy i adresu oraz ich numeru identyfikacji podatkowej.
10. Faktury a kasy rejestrujące
W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.
Podatnik nie ma takiego obowiązku w przypadku sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy (§ 14 ust. 3 i 4 rozporządzenia).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »