| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Przepisy VI Dyrektywy nie nakładają na wystawcę i na nabywcę obowiązku podpisywania faktur.
Zgodnie z przepisem artykułu 22(3)(c) VI Dyrektywy faktury mogą być wystawiane w formie papierowej lub, za zgodą klienta, w formie elektronicznej.
Powyższy przepis stanowi ponadto, iż „faktury przesyłane drogą elektroniczną będą musiały być akceptowane przez państwa członkowskie, jeżeli zagwarantowana będzie autentyczność pochodzenia i rzetelność zawartych w nich informacji; poprzez tzw. bezpieczny podpis elektroniczny w rozumieniu artykułu 2(2) Dyrektywy 1999/93/EC Parlamentu Europejskiego oraz Rady z 13 grudnia 1999 roku, w sprawie wspólnotowych zasad dotyczących podpisów elektronicznych, przy czym państwa członkowskie mogą wymagać, aby bezpieczny podpis elektroniczny sporządzony był na podstawie kwalifikowanego certyfikatu oraz przy zastosowaniu bezpiecznego urządzenia służącego do składania podpisu elektronicznego w rozumieniu artykułu 2(6) i (10) Dyrektywy 1999/93/EC Parlamentu Europejskiego lub poprzez elektroniczną wymianę danych (EDI)”1.
Dyrektywa przewiduje także możliwość przechowywania przez podatników wystawionych i otrzymanych faktur w formie elektronicznej, ale pod warunkiem, że podatnik zapewni organom skarbowym lub organom kontroli skarbowej dostęp do tych dokumentów, poprzez możliwość ściągnięcia odpowiednich plików.
Faktury elektroniczne powinny zawierać takie same dane jak zwykłe faktury wystawione w formie papierowej.
Obecnie przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zawierają regulacji w zakresie możliwości wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur drogą elektroniczną, niemniej jednak należy spodziewać się, iż w niedługim czasie mogą być o­ne wprowadzone do polskich przepisów regulujących podatek od towarów i usług.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych otrzymał bowiem w tym zakresie delegację ustawową, zawartą w art. 106 ust. 10 ustawy o VAT, w której został upoważniony wraz z ministrem do spraw informatyzacji do określenia, w drodze rozporządzenia, sposobu i warunków wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej.
Rozporządzenie to w swojej treści powinno uwzględniać:
1) konieczność odpowiedniego dokumentowania sprzedaży i identyfikacji czynności dokonanych przez grupy podatników,
2) potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku,
3) konieczność zapewnienia jednoznacznej identyfikacji wystawcy faktury oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności, niezaprzeczalności i nienaruszalności wystawianym i przesyłanym fakturom,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK