| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

W rozporządzeniu z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…) określono zasady fakturowania czynności wykonywanych przez organy egzekucyjne oraz komorników sądowych. Zgodnie z § 27 tego rozporządzenia organy egzekucyjne, o których mowa w art. 19 i art. 20 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn.zm.), oraz komornicy sądowi, o których mowa w art. 758 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn.zm.), dokonujący na podstawie przepisów k.p.c. sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów.
UWAGA!
Faktury te wystawia się tylko w przypadku, gdy na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów.
Faktura taka powinna spełniać wszystkie wymogi stawiane zwykłym fakturom VAT, a dodatkowo:
– powinna zawierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych (komorników sądowych),
– jako sprzedawcę wpisuje się nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawiania faktur uważa się podpisy kierowników organów egzekucyjnych lub osób upoważnionych do podpisu.
Do faktur wystawianych przez te podmioty stosuje odpowiednio przepisy dotyczące: terminów wystawiania faktur, zasad wystawiania faktur zaliczkowych, faktur korygujących, faktur przy opakowaniach zwrotnych, stosowania cen brutto, duplikatów, a także zasad przechowywania tych dokumentów.
Faktura wystawiona w trybie egzekucji administracyjnej lub sądowej powinna być wystawiona w trzech egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywający, jedną kopię otrzymuje dłużnik, druga zaś kopia pozostaje w aktach organów egzekucyjnych.
Omawiając zagadnienie dotyczące wystawiania faktur VAT m.in. przez komorników sądowych, warto przytoczyć treść pisma zamieszczanego na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) dotyczącego statusu komorników sądowych w świetle ustawy o VAT z 11 marca 2004 r.:
W związku ze zgłaszanymi przez podatników oraz przez organy podatkowe pytaniami dotyczącymi stosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) do czynności świadczonych przez komorników sądowych, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (...), uprzejmie wyjaśniam:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK