| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Sąd podziela podobne stanowisko zawarte w wyroku NSA z 27 sierpnia 1999 r., sygn. akt III SA 8347/98 (niepubl.), stwierdzającym, że: Przyjęcie poglądu prezentowanego przez orzekające organy podatkowe, że dokonanie zakupu przez podatnika pozostającego w związku małżeńskim, do którego odnoszą się zasady wspólności ustawowej, wyklucza możliwość legalnego otrzymania faktury wskazującej tego podatnika jako nabywcę, prowadziłoby do absurdalnego wniosku, iż w zasadzie każdy zakup towarów, jako dokonany z majątku wspólnego (zasada wspólności ustawowej), może być kwestionowany z punktu widzenia wymogów formalnych faktur oraz wymogów obowiązujących w zakresie prawa do otrzymywania faktur VAT. Więcej nawet: konsekwentne stosowanie takiego błędnego poglądu stwarzałoby organom podatkowym w przypadkach późniejszej sprzedaży takich towarów podstawy do zarzutu, że i współmałżonek, niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonał w istocie opodatkowanej sprzedaży, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Powyższe orzeczenie NSA można uznać za w pełni odpowiadające stanowisku zajmowanemu w tej kwestii przez ETS.
W sprawie Léa Jorion, z domu Jeunehomme, i Société anonyme d'étude et de gestion immobiliere „EGI” v. Państwo Belgijskie (orzeczenie wstępne) (źródło tłumaczenia: Ernst and Young), TS stwierdza między innymi, że (…) „Artykuły 18(1)(a), 22(3)(a) i (b) oraz 22(8) VI Dyrektywy zezwalają państwom członkowskim na wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym prawo do odliczenia VAT uzależnione jest od posiadania faktury, która, oprócz spełnienia minimalnych warunków wymienionych w dyrektywie, musi zawierać określone dane niezbędne do tego, by zapewnić stosowanie podatku VAT i umożliwić organom skarbowym sprawowanie nadzoru. Liczba tych danych ani ich rodzaj nie może uniemożliwiać lub nadmiernie utrudniać korzystania z prawa do odliczenia9”.
2. Faktura wystawiona po terminie
Zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania(…), ani też inne akty wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają żadnych przepisów uniemożliwiających odliczenie podatku z faktury wystawionej przez dostawcę towaru lub usługi po terminie wskazanym w § 16 ust. 1 rozporządzenia, tj. terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, o ile czynność, którą dokumentuje taka faktura, spowodowała powstanie u wystawy tej faktury obowiązku podatkowego. Należy zatem przyjąć, iż nabywca otrzymujący fakturę wystawioną po tym terminie ma prawo do odliczenia zawartego w niej podatku naliczonego, z tym tylko, iż prawo to będzie opóźnione o okres, w którym faktura taka została wystawiona.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK