| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Jeśli chodzi o przepisy VI Dyrektywy dotyczące wykazania prawa do odliczenia podatku naliczonego po skorzystaniu z tego prawa przez podatnika, należy stwierdzić, iż – jak słusznie zauważył rząd niemiecki – artykuł 18 dotyczy, zgodnie ze swoją nazwą, jedynie skorzystania z prawa do odliczenia i nie odnosi się do wykazania istnienia tego prawa po skorzystaniu z niego przez podatnika.(…) Zgodnie z powyższym, odpowiedź na pytanie przedłożone przez sąd krajowy jest następująca: artykuł 18(1)(a) i artykuł 22(3) VI Dyrektywy zezwalają państwom członkowskim na przyjęcie jako faktury nie tylko oryginału, ale również jakiegokolwiek innego dokumentu pełniącego rolę faktury, który spełnia kryteria określone przez same państwa członkowskie, i upoważniają je do żądania przedłożenia oryginału faktury w celu stwierdzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego, a także do przyjęcia innych dowodów w sytuacji, gdy podatnik nie posiada oryginału, potwierdzających, iż transakcja, której dotyczy odliczenie, miała faktycznie miejsce10.
3.1. Faktura od podmiotu nieistniejącego lub nieuprawnionego do jej wystawiania
W przypadku, gdy sprzedaż towarów i usług została udokumentowania fakturami lub fakturami korygującymi, wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).
Wprowadzając to ograniczenie chciano zapobiec sytuacji, w której podatnik mógłby odliczyć podatek naliczony z faktur wystawionych przez nieistniejących podatników. Ograniczenie to odnosi się bezpośrednio do tzw. transakcji fikcyjnych i dotyczy tylko sytuacji, kiedy podmiot wystawiający fakturę w ogóle nie istnieje, a nie sytuacji, kiedy podatnik po wystawieniu faktury przestał istnieć np. w wyniku zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. Ponadto, skoro do wystawiania faktur uprawnieni są tylko zarejestrowani podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, to z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie będą mogli skorzystać nabywcy towarów i usług, gdy fakturę otrzymają np. od podatnika zwolnionego na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe), a także podatnika wykonującego czynności określone w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub czynności zwolnione na podstawie delegacji ustawowej, o której mowa w art. 82 ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »