| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Czynności prawne sprzeczne z ustawą
Zgodnie z art. 83 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Należy się zgodzić z prezentowanym w doktrynie stanowiskiem, iż wada określona w art. 83 k.c., polegająca na niezgodności miedzy aktem woli a jej przejawem na zewnątrz, obejmuje dwa stany faktyczne: oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru albo w ogóle nie ma wywołać skutków prawnych, albo ma wprawdzie wywołać skutki prawne, ale inne niż te, które wynikają z treści czynności prawnej. W pierwszym wypadku czynność prawna zawierająca pozorne oświadczenie woli jest bezwzględnie nieważna, w drugim jej nieważność jest oceniana według właściwości ukrytej czynności prawnej.
Od oświadczenia woli złożonego dla pozoru należy odróżnić oświadczenie woli złożone nie na serio. Oświadczenie woli złożone dla pozoru charakteryzuje się tym, że strona wprawdzie nie ma zamiaru wywołania skutków prawnych właściwych dla określonej czynności prawnej, istnieje jednak pozór dokonania tej czynności. Oświadczenie woli składane nie na serio nie zawiera nawet takiego pozoru. Takie „oświadczenie woli”, które składa np. wykładowca na wykładzie lub aktor na scenie, nie istnieje w sensie prawnym (Wolter, Prawo cywilne, s. 280).
Od pozorności jako wady oświadczenia woli należy również odróżnić dyssens jawny, tzn. sytuację, w której oświadczenie woli jest na tyle niejasne lub wieloznaczne, że nie można ustalić jego znaczenia w drodze wykładni (...), przy czym strony czynności prawnej są tego świadome (...). Czynność prawna w takim wypadku jest nieistniejąca (...). Pozorne oświadczenie woli jest składane drugiej stronie za jej zgodą. Nie powoduje więc skutków określonych w tym przepisie symulacja jednostronna (zastrzeżenie potajemne, reservatio mantalis), która polega na tym, że ten, kto składa oświadczenie woli wprawdzie nie ma zamiaru wywołania skutków prawnych, ale nie ujawnia tego zamiaru drugiej stronie (...)17.
Pozorność ma zatem miejsce wówczas, gdy jednak strona składa za wiedzą i zgodą drugiej strony, świadomie fałszywe oświadczenie woli. Z tego względu nie można więc mówić o pozorności w braku współdziałania obydwu stron, tzn. w przypadku, gdy jedna ze stron składa fałszywe oświadczenie woli, a druga strona nie ma świadomości fałszywości tego oświadczenia18.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »