| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Z orzecznictwa NSA:
Mając na uwadze fakt, iż omawiana regulacja (§ 14 ust. 2 pkt 4 lit. c rozporządzenia) jest w swojej istocie odzwierciedleniem poprzednich zapisów w przepisach o VAT (m.in. § 50 ust. 4 pkt 5 lit. c nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym), tezy zawarte w poniższym wyroku NSA można uznać za aktualne także w obecnym stanie prawnym.
(...) Zarówno w orzecznictwie sądowym (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 1994 r., sygn. akt III ARN 84/94), jak i piśmiennictwie (vide R. Mastalski „Wprowadzenie do prawa podatkowego”, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 1995, str. 104–105) akcentuje się, że przy „prawnopodatkowej” ocenie umów cywilnoprawnych badać trzeba, czy nie stanowią o­ne obejścia przepisów podatkowych w rozumieniu art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 3531 k.c. Z autonomiczności prawa podatkowego wobec innych gałęzi prawa, w tym prawa cywilnego, wynika, że skuteczność czynności cywilnoprawnych w prawie podatkowym uzależniona jest od tego, czy nie stanowią o­ne działań zmierzających do uchylenia się od opodatkowania.
W sprawie niniejszej zgromadzony w sprawie materiał dowodowy upoważnia orzekające organy podatkowe do uznania, że zawierane przez podatnika transakcje zakupu i sprzedaży miały charakter fikcyjny i w istocie zmierzały do obejścia przepisów prawa podatkowego (ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym) albowiem poprzez wykorzystanie mechanizmu powstania obowiązku podatkowego w VAT w drodze wystawienia faktury (art. 6 ust. 4 ustawy) podatnik faktycznie miał na celu uzyskanie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy (art. 21 ust. 2 ustawy) (...)19.
Faktury dokumentujące czynności pozorne lub czynności prawne sprzeczne z ustawą albo mające na celu obejście przepisów prawa zawsze budziły wiele kontrowersji, zarówno wśród doktryny, jak i organów podatkowych, które wielokrotnie kwestionowały prawidłowość takich faktur. Często trudno było bowiem organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej udowodnić, iż niektóre transakcje dokumentowane fakturami VAT miały charakter transakcji pozornych bądź miały na celu obejście przepisów prawa podatkowego. Niemniej jednak, jak wynika z uzasadnienia SN, jest to możliwe.
3.8. Faktury wystawione przez nabywcę nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK