| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

W przypadku gdy nabywca zgodnie z odrębnymi przepisami wystawił faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne i nie zostały o­ne zaakceptowane przez sprzedawcę, dokumenty te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia).
Według autora, ograniczenie to odnosi się bezpośrednio do nowego unormowania zawartego w § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...), zgodnie z którym (w pewnych okolicznościach) nabywca towarów i usług, także w obrocie krajowym, może wystawić fakturę stwierdzającą dostawę towarów lub usług (samofakturowanie).
Faktura ta musi jednak być każdorazowo zaakceptowana przez sprzedawcę. W sytuacji bowiem braku takiej akceptacji, faktura taka nie stanowi podstawy do odliczenia podatku naliczonego w niej zwartego.
Uwaga!
Powyższe ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego mają odpowiednio zastosowanie do duplikatów faktur.
VI. Faktury niedokumentujące żadnej sprzedaży

Przepis artykułu 108 ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. jest w pewnej części powtórzeniem przepisu art. 33 ustawy o VAT z 8 stycznia 1993 r. Swoim zakresem obejmuje również sytuację wystawiania tzw. pustych faktur, niezwiązanych z żadną transakcją. Podobnie jak poprzednia regulacja przepis ten ma charakter przede wszystkim sankcyjny. Stosuje się go także w przypadkach, gdy wykazana kwota podatku jest wyższa od podatku należnego, np. sprzedaż danego towaru podlega opodatkowaniu według stawki 3 proc., a podatnik wykaże kwotę VAT obliczoną według stawki 22 proc.
Przepis art. 108 ustawy o VAT dotyczy nie tylko podatników podatku od towarów i usług, ale także osób niebędących podatnikami tego podatku. A zatem każdy wystawca tzw. pustej faktury powinien się liczyć z obowiązkiem zapłaty wykazanego w niej podatku.
Analiza treści tego przepisu prowadzi do wniosku, iż nie należy wiązać go (w wyniku obowiązku zapłaty podatku) z obowiązkiem podatkowym. Oznacza to także brak możliwości pomniejszania kwot podatku wynikającego z wystawionej faktury o zawarty w niej podatek naliczony.
Wydaje się jednak, iż w sytuacji określonej w art. 108 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku, gdy wystawiona zostanie faktura z wyższą kwotą podatku niż kwota należna (z podatkiem zapłaconym na podstawie tego przepisu), podatnik może dokonać stosownego obniżenia o tę kwotę podatku należnego, ale tylko w przypadku zastosowania niewłaściwej stawki podatkowej. Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 14 ust. 2 pkt 2 objęło bowiem ograniczeniem prawo do odliczenia podatku naliczonego m.in. z faktury wystawionej w trybie art. 108, ale tylko, jak się wydaje, w odniesieniu do ustępu 1 tego przepisu, a mianowicie prawo to ograniczyło się do sytuacji, w której faktura nie dokumentuje żadnej transakcji. Ograniczenie to nie odnosi się do sytuacji wykazanej w ustępie 2 tego przepisu, tj. do sytuacji, w której nabywca posiada fakturę z wykazaną kwotą podatku wyższą od kwoty należnej wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »