| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Za aktualne należy zatem uznać stanowisko wyrażane w orzecznictwie NSA, iż (…) „Zastosowanie niewłaściwej stawki podatku od towarów i usług nie pozbawia wystawionej faktury waloru dokumentu uprawniającego do dokonania odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku od podatku należnego albo żądania zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Zastosowanie przy sprzedaży towarów i usług zaniżonej stawki VAT i w konsekwencji naliczenie tego podatku nabywcy w fakturze w wysokości niższej niż należna stwarza podstawę do określenia w trybie art. 5 ust. 3 ustawy prawidłowej wysokości zobowiązania z uwzględnieniem właściwej stawki podatku, nie pozbawia natomiast nabywcy towaru uprawnienia do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego w takiej fakturze”20.
VII. Refakturowanie
Obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulowały zagadnienia refakturowania. W zasadzie problem refakturowania dotyczy wyłącznie usług, a w zasadzie refakturowania kosztów określonych usług. W poprzednim stanie prawym przyjmowało się, że jego celem jest przeniesienie wyłożonych kosztów na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał. Dlatego też w praktyce stosowało się taką samą stawkę, jaka została przewidziana dla danego rodzaju usługi, mimo że podmiot refakturujący (odprzedający usługę) fizycznie nie świadczył danej usługi bądź nie był do ich świadczenia uprawniony. Refakturowanie znalazło swoje potwierdzenie także w orzecznictwie, gdzie sformułowano podstawowe warunki, od których spełnienia uzależniono możliwość stosowania refakturowania. Zgodnie z orzecznictwem, aby istniała możliwość refakturowania, muszą być spełniane następujące warunki:
– w transakcji uczestniczą przynajmniej trzy podmioty: usługodawca (np. zakład energetyczny), pierwotny odbiorca (np. wynajmujący lokal) i ostateczny odbiorca (np. najemca lokalu),
– cena, która jest w refakturze dla ostatecznego odbiorcy, musi być taka sama jak cena dla pierwotnego odbiorcy,
– z umowy zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą wynika, że usługa ta jest wydzielona jako odrębny przedmiot świadczenia.
Dla przykładu można przytoczyć wyrok NSA z 21 września 1991 r., sygn. akt III SA 7377/98, w którym sąd wskazał, iż „w przypadku refakturowania stosowana jest stawka VAT, jaka obowiązuje dla danej usługi czy towaru, pod warunkiem braku doliczenia jakiejkolwiek kwoty przez refakturującego. Refakturowanie nie stanowi odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w jakiejkolwiek praktyce polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania marży”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK