| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

– numer podatnika (zarejestrowanego jako podatnik VAT UE poprzedzony dwuliterowym kodem PL),
– właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej,
• w wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu faktura stwierdzająca ich dostawę nie musi zawierać numeru identyfikacji podatkowej podatnika dokonującego dostawy,
• w wewnątrzwspólnotowej dostawie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą oraz w dostawie nowych środków transportu przez podmioty inne niż wymienione w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, działającym (zamieszkującym) w innym niż Polska państwie członkowskim, faktura może nie zawierać numeru, pod którym zidentyfikowany jest nabywca.
Regulacje zawarte zarówno w art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, jak i w § 12 ust. 1 rozporządzenia nie odbiegają zatem w sposób zasadniczy od treści art. 22(3)(b) VI Dyrektywy, wymieniającego obowiązkowe elementy, które powinna zawierać faktura VAT. Różnica polega jedynie na tym, iż faktury wystawiane przez polskich podatników powinny zawierać dodatkowo kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie, a także sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki oraz kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Z wyjaśnień organów podatkowych
Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z 8 kwietnia 2004 roku, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu wyjaśnił: (...) Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż wraz z siostrą jest Pani współwłaścicielką nieruchomości. W każdej z nich znajdują się lokale użytkowe, które są przez Panie wynajmowane. Z powyższego tytułu są Panie podatnikami podatku od towarów i usług. W kwietniu 2004 roku wystawiły Panie każdemu wynajmującemu jedną fakturę, na której w pozycji dotyczącej sprzedawcy wskazano zarówno dane Pani, jak i siostry.
(...) Zasady wystawiania i przechowywania faktur w okresie do 30 kwietnia 2004 roku ustawodawca uregulował treścią § 34–51 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 z późn.zm.). Treść § 35 powołanego rozporządzenia określa dane, które powinna zawierać faktura. I tak, zgodnie z ust. 1 pkt 1–2 tego paragrafu faktura powinna zawierać: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »