| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

Stan składników majątkowych ustala się drogą inwentaryzacji również po to, aby można było go porównać ze stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych. Daje to możliwość urealnienia danych księgowych i wyjaśnienia przyczyn powstania zawinionych bądź niezawinionych różnic pomiędzy stanem rzeczywistym a ewidencyjnym. Różnice takie mogą być spowodowane różnymi przyczynami, np. tym, że zaszły zdarzenia, które nie znalazły swego odbicia w istniejących dokumentach, bo nastąpiła kradzież czy też zniszczenie przedmiotu albo dokumenty zostały zniszczone, jeszcze zanim zostały ujęte w księgach jednostki gospodarczej.
Kierownik jednostki ma obowiązek opracować wewnętrzne zarządzenia regulujące problematykę inwentaryzacji. W zależności od specyfiki jednostki, rodzaju działalności, wielkości jednostki będą one mniej lub bardziej rozbudowane. Ustawa o rachunkowości zawiera jedynie postanowienia dotyczące zakresu i częstotliwości oraz przedmiotu inwentaryzacji oraz konieczności odpowiedniego jej udokumentowania i rozliczenia powstałych różnic inwentaryzacyjnych. Pozostałe kwestie powinny być ujęte w regulacjach wewnętrznych kierownika jednostki, czyli w instrukcji inwentaryzacyjnej i w zarządzeniach wewnętrznych kierownika jednostki.
ZAPAMIĘTAJ
Przeprowadzenie inwentaryzacji pozwala na wyeliminowanie sald martwych, nierealnych, bezzasadnych lub budzących wątpliwości co do ich wiarygodności.
Wzór zarządzenia o inwentaryzacji
Przeprowadzenie inwentaryzacji pozwala na wyeliminowanie sald martwych, nierealnych, bezzasadnych lub budzących wątpliwości co do ich wiarygodności.
Terminy inwentaryzacji
Aby nie pominąć żadnego składnika majątku przy dokonywaniu inwentaryzacji rocznej, powinniśmy ustalić plan inwentaryzacji. Należy się przy tym kierować przepisami ustawy o rachunkowości, które wyraźnie precyzują zasady prowadzenia inwentaryzacji w art. 26 i 27.
Plan inwentaryzacji
Częstotliwość i terminy inwentaryzacji
Metody inwentaryzacji
Pewne rozstrzygnięcia w zakresie wyboru metod i rodzajów dokonywania inwentaryzacji narzuciła ustawa o rachunkowości. Inwentaryzacja może być przeprowadzona następującymi metodami:
• spisem z natury,
• uzyskaniem potwierdzeń prawidłowości wykazanym w księgach rachunkowych stanu,
• porównaniem stanu wynikającego z zapisów w księgach rachunkowych, czyli danych ewidencyjnych z odpowiednimi dokumentami.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK