| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księgowanie od A do Z

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

8 kroków jak przeprowadzić wewnętrzną kontrolę rozliczeń podatkowych4
1 Sprawdź zgodność zapisów w księdze (ewidencji) z odpowiednią ewidencją VAT.
2 Sprawdź sumy miesięczne wynikające z ewidencji z sumami miesięcznymi w ewidencjach VAT.
3 Sprawdź prawidłowość formalną dokumentów źródłowych służących do dokumentowania transakcji (jeśli występuje duża liczba dokumentów, można to zrobić losowo, dokumenty na większe kwoty należy sprawdzić w całości).
4 Sprawdź kompletność dokumentacji rachunkowej (ewidencje wymagane rozporządzeniami, w tym m.in. ewidencja środków trwałych, przebiegu pojazdu, czasu pracy pracowników, wynagrodzeń, sprawdzenie kompletności zapisów).
5 Sprawdź zgodność zapisów w ewidencji (w szczególności dotyczących kosztów uzyskania przychodów i zakupu towarów handlowych) z dokumentami źródłowymi.
6 Sprawdź kompletność deklaracji podatkowych i wydruków odpowiednich ewidencji.
7 Porównaj zapisy w okresowych deklaracjach podatkowych z sumami wynikającymi z dokumentacji księgowej.
8 Sprawdź kompletność dokumentacji dotyczącej podatku dochodowego pracowników, w szczególności zwrócić uwagę, czy zgromadzone są wszystkie oświadczenia PIT-2 (odliczanie od zaliczki kwoty wolnej), oświadczenia o dojeżdżaniu spoza miejsca zamieszkania (podwyższenie miesięcznej kwoty kosztów uzyskania przychodów), karty wynagrodzeń pracowników i czy karty te zgodne są w ujęciu rocznym z listami płac i informacjami PIT-11.
Sprawozdanie finansowe
Sprawozdawczość finansowa jest ukoronowaniem ewidencji księgowej. Sprawozdawczość w postaci rachunku zysków i strat oraz bilansu dostarcza informacji syntetycznych, a sama księgowość raczej analitycznych. Ta funkcja sprawozdawcza służy również w dalszej części analizie finansowej.
Szczegółowe dane z bilansu i rachunku zysków i strat pozwalają na ustalenie wskaźników finansowych, które służą ocenie sytuacji finansowej danego podmiotu. Sprawozdanie finansowe jest mówiąc najogólniej prezentacją wyników finansowych przedsiębiorstwa. Sprawozdanie finansowe nazywane często rocznym raportem finansowym według ustawy o rachunkowości składa się ze sporządzonych według wzorów stanowiących załącznik do ustawy następujących części:
• bilansu,
• rachunku zysków i strat (wariant kalkulacyjny lub porównawczy),
• informacji dodatkowej,
• zestawienia zmian w kapitale własnym,
• rachunku przepływów pieniężnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK