| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. W razie cofnięcia zezwolenia podatnik traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany do zapłaty podatku za cały okres korzystania ze zwolnienia podatkowego. Przy tego rodzaju okoliczności podatnik jest obowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dochodu, w odniesieniu do którego utracił prawo do zwolnienia, a w razie poniesienia straty do jej zmniejszenia o tę kwotę – w rozliczeniu zaliczki za miesiąc, w którym utracił to prawo, a gdy utrata prawa nastąpi w ostatnim miesiącu roku podatkowego – w zeznaniu rocznym.
Od 1 stycznia 2001 r. zmianie uległy zasady i wielkość zwolnień w podatku dochodowym, przysługujących przedsiębiorcom prowadzącym działalność w SSE. Zwolnienia podatkowe są bowiem formą pomocy publicznej, udzielanej na zasadach przewidzianych w ustawie o pomocy publicznej. Zwolnienia w podatku dochodowym dla przedsiębiorców prowadzących działalność w SSE mają charakter pomocy regionalnej.
Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gospodarczą na terenie SSE i w związku z tym pragnie skorzystać ze zwolnień w podatku dochodowym, musi wystąpić o zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie do spółki zarządzającej daną strefą. Przedsiębiorca, który na podstawie otrzymanego zezwolenia dokona w strefie inwestycji w wielkości przewidzianej w zezwoleniu (co najmniej 100 000 euro) oraz po spełnieniu innych warunków, przewidzianych w zezwoleniu, będzie mógł uzyskać zwrot nakładów inwestycyjnych w formie zwolnienia od podatku dochodowego, maksymalnie w wysokości określonej wskaźnikiem intensywności pomocy przysługującej dla danego podregionu, przy zastosowaniu standardowej struktury kosztów, nie więcej jednak niż 50 proc. początkowych nakładów inwestycyjnych. Jeżeli inwestor jest małym lub średnim przedsiębiorcą, maksymalna wielkość pomocy jest podwyższona o 15 proc., z wyłączeniem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu.
Dla przedsiębiorców, którzy chcą obecnie ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE i na jego podstawie korzystać z ulg w podatku dochodowym, podstawowe znaczenie mają szczegółowe warunki udzielania pomocy regionalnej oraz rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą. Zostały one określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2002 r. (Dz.U. Nr 186, poz. 1544), które weszło w życie 23 listopada 2003 r. Na jego podstawie, przy obliczaniu wielkości pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji, przedsiębiorca (inwestor) może uwzględnić następujące rodzaje kosztów, które kwalifikują się do objęcia pomocą:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »