| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1) cena nabycia gruntów, pomniejszona o naliczony podatek od towarów i usług,
2) nakłady na budynki i budowle,
3) nakłady na wyposażenie obiektów w środki trwałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym w szczególności w: maszyny i urządzenia, narzędzia, przyrządy i aparaturę, wyposażenie techniczne do prac biurowych, infrastrukturę techniczną,
4) nakłady na wartości niematerialne i prawne, polegające na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania, z tym iż nakłady te powinny spełniać określone warunki i mogą być uwzględnione w kosztach kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną w wysokości nie większej niż 25 proc. pozostałych kosztów (poz. 1–3).
Przykład
Przedsiębiorca dokonał inwestycji w wysokości 120 000 euro, w tym:
a) 50 000 euro zapłacił za grunt,
b) 40 000 euro przeznaczył na zakup budynków,
c) 30 000 euro wyniosły nakłady na maszyny i urządzenia.
Wszystkie poniesione koszty kwalifikują się do objęcia pomocą. Przy założeniu, że przedsiębiorca prowadzi działalność na obszarze, na którym maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej wynosi 50 proc., przedsiębiorca może skorzystać z pomocy regionalnej w wysokości 60 000 euro. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w SSE na podstawie właściwego zezwolenia, korzystający z ulgi podatkowej na wspieranie nowych inwestycji, będzie zwolniony od podatku dochodowego w wysokości odpowiadającej równowartości 60 000 euro.

Udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją powinien wynosić co najmniej 25 proc. poniesionych nakładów. Jak z tego wynika, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w specjalnej strefie ekonomicznej maksymalnie 75 proc. tych środków przeznaczonych na nowe inwestycje, które uzyskane zostały w formie np. kredytów preferencyjnych.
Ponadto, w przypadku dużych projektów inwestycyjnych (inwestycji, dla której łączna wartość pomocy wspierającej tę inwestycję stanowi wartość co najmniej 50 mln euro), maksymalna intensywność pomocy została uzależniona od wielu indywidualnych czynników, takich jak m.in.: dopuszczalna intensywność pomocy dla danego dużego projektu inwestycyjnego bądź dla danego obszaru, wskaźnik konkurencyjności, wskaźnik kapitału i pracy, wskaźnik regionalny. Jednak i w tych przypadkach maksymalna intensywność pomocy dla dużych projektów inwestycyjnych nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy przewidzianej dla danego obszaru.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »