| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Przedsiębiorca prowadzący działalność w SSE może także korzystać z pomocy regionalnej na utworzenie nowych miejsc pracy, związanych z nową inwestycją. Przy obliczaniu wielkości tego rodzaju pomocy regionalnej, uwzględnia się koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą, na które składają się ponoszone przez przedsiębiorcę dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnianych pracowników, obejmujące koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem. Pomoc taka udzielana jest pod warunkiem, że nowo utworzone miejsca pracy będą utrzymane przez przedsiębiorcę co najmniej przez pięć lat od dnia udzielenia pomocy.
3.5.1. Formularze podatkowe dla podatników działających w SSE i korzystających ze zwolnień
Zwolnienia z działalności w SSE wykazywane są w odrębnych pozycjach formularzy podatkowych CIT-2/O i CIT-8/O oraz CIT-S. W tych formularzach podatkowych podatnicy korzystający ze zwolnienia w związku z działalnością na terenie SSE są obowiązani do odrębnego określenia:
• dochodów wolnych od podatku zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 34 u.p.d.o.p. – wypełniają podatnicy, którzy prawo do zwolnienia nabyli po 31 grudnia 2000 r.,
• dochodów spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi,
• dochodów wolnych od podatku na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych – wypełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, korzystający ze zwolnień, do których nabyli prawo do 31 grudnia 2000 r. (w tym przypadku podatnicy przenoszą dane z formularza CIT-S).
W tym ostatnim przypadku podatnicy załączają do miesięcznych deklaracji CIT-2 i rocznych zeznań CIT-8 obok informacji CIT-2/O i CIT-8/O dodatkowy formularz CIT-S o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, z którego dane są przenoszone do podstawowych formularzy informujących o wolnych od podatku dochodach (CIT-2/O i CIT-8/O), z których zbiorcze dane są z kolei przenoszone do zasadniczej deklaracji CIT-2 i zeznania CIT-8.
Do miesięcznych deklaracji CIT-2 dołączany jest również jako załącznik SSE-M – informacja składana miesięcznie, a do rocznego zeznania CIT-8 załącznik SSE-R – informacja składana za rok podatkowy, które dotyczą rozliczenia podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Od 1 maja 2004 r. obowiązuje bowiem rozporządzenie Rady Ministrów z 23 marca 2004 r. w sprawie środków specjalnych utworzonych zgodnie z przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. Nr 84, poz. 777), które określa m.in. sposób, tryb i terminy przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych od podatników, którzy nie są małymi lub średnimi przedsiębiorcami, a którzy uzyskali zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnych strefach ekonomicznych przed 1 stycznia 2001 r., oraz wzór informacji zawierającej wysokość zwolnień podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »