| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Informacje te przeznaczone są dla podatników podatku dochodowego, będących beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej, oraz tych, którzy są wspólnikami spółek osobowych. Ponadto są one przeznaczone dla tzw. starych podatników, tj. tych, którzy prowadzą działalność na terenie SSE na podstawie zezwolenia wydanego przed 1 stycznia 2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz.U. Nr 188, poz. 1940 z późn.zm.).
W świetle nowych zasad, na jakich „starzy” przedsiębiorcy mają prawo korzystać ze zwolnień w podatku dochodowym z tytułu osiągania dochodu w SSE, należy zauważyć, iż zwolnienia, które przysługiwały tym przedsiębiorcom na zasadach przewidzianych w ustawie z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych i rozporządzeniach ustanawiających poszczególne strefy, jako niezgodne z zasadami udzielania pomocy publicznej, musiały zostać zmienione. W rozporządzeniach tych mógł być ustalany:
1) przedmiot działalności gospodarczej, której prowadzenie uprawnia do zwolnień od podatku dochodowego, wysokość tych zwolnień, czas ich obowiązywania oraz warunki, od których spełnienia przez przedsiębiorcę uzależnione jest prawo do tych zwolnień,
2) przedmiot działalności gospodarczej, której prowadzenie uprawnia do innych preferencji w zakresie podatku dochodowego, tj.:
– wydatki inwestycyjne niedotyczące nabycia środków trwałych (np. zakup wartości niematerialnych i prawnych), związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie strefy na podstawie zezwolenia ponoszone przez przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do zwolnienia od podatku dochodowego, mogą być zaliczane w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały poniesione,
– stawki amortyzacji środków trwałych, służących do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, mogą być podwyższane przez przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do zwolnienia od podatku dochodowego, czas ich obowiązywania oraz wysokość współczynników mających zastosowanie do podwyższenia ww. stawek amortyzacji, a także ewentualnie warunki, od których spełnienia przez przedsiębiorcę uzależnione jest prawo do tych preferencji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »