| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

W wydanych rozporządzeniach zasadniczą podstawą określenia kwoty zwolnionego od podatku dochodowego dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu był wybór przez podmiot gospodarczy jednej z możliwych okoliczności:
1) wydatki inwestycyjne; wolny był dochód w wysokości równowartości kwoty faktycznie poniesionych wydatków inwestycyjnych, jeżeli wydatki przekroczą określoną wysokość, dochód mógł być w całej wysokości wolny od podatku,
2) liczba zatrudnionych pracowników; ogólna zasada była taka, iż zwolnienie od podatku dochodowego było określone wskaźnikiem procentowym do dochodu (od 10 do 25 proc.) na każdych 10 pracowników zatrudnionych przez podmiot.
Ustawą z 2 października 2003 r. wprowadzone zostały przepisy, które umożliwiają – pod pewnymi warunkami – zachowanie prawa do zwolnień i jednocześnie pozostają w zgodzie z nowymi zasadami udzielania pomocy publicznej, akceptowanymi również przez Unię Europejską. Utrzymane zostało uprawnienie do zachowania prawa do zwolnień podatkowych określonych w „starych” przepisach ustawy o SSE w brzmieniu z 31 grudnia 2000 r., a więc wobec przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE przed 1 stycznia 2001 r. Z tym, że różny jest zakres zachowanych uprawnień; zależy on od wielkości przedsiębiorcy, a także od rodzaju działalności prowadzonej w SSE. Pod warunkiem zmiany dotychczasowego zezwolenia „starzy” przedsiębiorcy będą korzystać ze zwolnień podatkowych na zasadach określonych w art. 12 ustawy o SSE w brzmieniu z 31 grudnia 2000 r.:
1) do końca 2011 r. – mali przedsiębiorcy,
2) do końca 2010 r. – średni przedsiębiorcy,
3) pozostali przedsiębiorcy w wysokości:
a) 30 proc. kosztów inwestycji, jeśli prowadzą działalność w sektorze motoryzacyjnym,
b) 75 proc. kosztów inwestycji, jeśli uzyskali zezwolenia na działalność w SSE do 31 grudnia 1999 r.,
c) 50 proc. kosztów inwestycji, jeśli uzyskali zezwolenia na działalność w SSE po 31 grudnia 1999 r.
Ograniczenie wielkości zwolnień podatkowych faktycznie zostało przez ustawodawcę złagodzone i w pewnym sensie zrekompensowane. Podatek zapłacony przez przedsiębiorcę od tego dochodu, który nie został zwolniony ze względu na ograniczenia maksymalnej wielkości pomocy publicznej, jest w innej postaci zwracany przedsiębiorcy. Stosownie bowiem do art. 7 ustawy z 2 października 2003 r. wpływy z podatku dochodowego są gromadzone na rachunku środków specjalnych, którego dysponentem jest właściwy urząd skarbowy. Wpłaty każdego podatnika, stanowiące środki specjalne, są gromadzone na oddzielnym subkoncie środków specjalnych. Ze środków tych, przekazanych przez urzędy skarbowe do budżetu państwa, tworzona jest rezerwa celowa, przeznaczona na dotacje do nowych inwestycji dla przedsiębiorców. A zatem przedsiębiorca, który zapłaci podatek dochodowy uzyska niejako jego zwrot w postaci dotacji na nowe inwestycje. Jednocześnie, ponieważ przekazanie na rachunek środków specjalnych wpływów z podatku dochodowego następuje po złożeniu przez podatnika informacji, w szczególności o wysokości zwolnień, Rada Ministrów w rozporządzeniu z 23 marca 2004 r. określiła wzór informacji, zawierającej dane pozwalające określić wysokość zwolnień podatkowych, wysokość zapłaconego podatku dochodowego oraz rozliczenie wsparcia i pomocy publicznej na nowe inwestycje.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »