| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ograniczają wysokości takiego ekwiwalentu. Nie może on być jednak zbyt wysoki w stosunku do wartości używanych przez pracownika rzeczy. Organy podatkowe mogą uznać, iż ekwiwalent stanowi ukrytą formę wynagrodzenia niepodlegającego opodatkowaniu. Musimy pamiętać, że ekwiwalent to „rzecz zastępująca inną rzecz o równej wartości, odpowiednik, równoważnik”. Tak więc z ekwiwalentem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy wypłacona kwota będzie odpowiadać wartości „zużycia” danej rzeczy wykorzystywanej przez pracownika do celów służbowych.
1.5.1. Wypłata ekwiwalentu a składki na ubezpieczenia społeczne
Analogiczną do podatkowej regulację prawną zawiera rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W myśl § 2 ust. 1 pkt 9 powyższego rozporządzenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi przychód w postaci ekwiwalentu pieniężnego za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika. Z uwagi na identyczne brzmienie przywołanego przepisu i art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć, że na jego podstawie przedmiotowy ekwiwalent powinien być wyłączony z podstawy wymiaru składek w takim samym zakresie, w jakim nie stanowi on podstawy wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych. A zatem wypłacana pracownikowi kwota musi spełniać kryteria uznania jej za ekwiwalent, tj.:
1) powinna przysługiwać pracownikowi z tytułu używania przy wykonywaniu pracy narzędzi, materiałów lub sprzętu, będącego własnością pracownika,
2) powinna odpowiadać rzeczywistej wartości użyczenia rzeczy i stopniowi jej zużycia dokonanego w trakcie użyczenia.
1.6. Telefon do służbowych rozmów
Popularnym świadczeniem ułatwiającym znacznie pracę jest przyznanie służbowego telefonu komórkowego. Jeżeli telefon pozostaje własnością pracodawcy, pracownik nie osiąga przychodu z tytułu jego udostępnienia. Przychód powstanie natomiast w sytuacji, gdy pracownik będzie używał telefonu dla celów prywatnych, natomiast pracodawca będzie pokrywał jego rachunki. Z reguły pracodawca decyduje się na pokrywanie za pracownika wydatków za rozmowy prywatne do z góry określonej kwoty. W tej sytuacji świadczenie to będzie stanowiło dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »