| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1.7.1. Sfinansowanie nauki przez pracodawcę a składki na ubezpieczenia społeczne
Wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika stanowi również jeden z rodzajów przychodów pracownika ze stosunku pracy niewchodzących do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z konstytuującego to zwolnienie § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynika jednak, że zwolnienie to, tak jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, nie obejmuje wynagrodzeń otrzymywanych przez pracownika za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikowi podejmującemu naukę lub podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
1.8. Paczki zamiast bonów
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym ustawodawca wskazuje, że nie są świadczeniami rzeczowymi bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Podatnicy radzą sobie z tym ograniczeniem w następujący sposób: pracownik kupuje towary (biorąc fakturę na firmę), a pracodawca zwraca mu ich koszt (albo też wcześniej wypłaca mu pieniądze na ten cel z funduszu). Istnieje tu jednak ryzyko, że organy podatkowe uznają, że mamy tu do czynienia ze świadczeniem pieniężnym (opodatkowanym), a nie rzeczowym.
Wolne od podatku dochodowego są natomiast bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych – w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów bhp, nie ma możliwości wydania ich pracownikom (art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zwolnione od podatku są paczki świąteczne – z uwzględnieniem ograniczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy. Będą więc opodatkowane, jeżeli nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (lub funduszy związków zawodowych). Przychód u pracownika powstanie także wtedy, gdy pracodawca pokrył koszty zakupu paczek środkami bieżącymi z tej przyczyny, że nie utworzył funduszu (bo nie miał takiego obowiązku).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »